wtorek, 26 marca 2013

Wytaczarki


Wytaczarki to maszyny, których praca charakteryzuje się głównie prędkością obrotową wrzeciona, niewielką głębokością skrawania i małym posuwem roboczym. Z uwagi na prędkość obróbki, do wytaczania wykorzystywane są wytaczadła, posiadające noże z diamentowymi ostrzami i z ostrzami z węglików spiekanych. Głównymi wielkościami cechującymi wytaczarki są między innymi maksymalna średnica obrabianego otworu i wymiary roboczej powierzchni stołu.
Istnieje wiele modeli wytaczarek, na przykład wytaczarki pionowe z pionową osią wrzeciona, poziome z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i wytaczarki współrzędnościowe.
Maszyny tego typu pionowe wykorzystywane są przy wytaczaniu dłuższych otworów. Wytaczarki poziome z kolei stosowane są przy obrabianiu krótkich otworów. Współrzędnościowe wytaczarki używane są przy dokładnej obróbce materiałów, które przemieszczają się według ściśle ustalonych współrzędnych, w stosunku do narzędzia.
Maszyny tego rodzaju potrafią wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, też takie o małych średnicach, szlifować otwory, gwintować otwory lub poprzecznie toczyć. Obrabiarki tego typu stosowane są do pracy w narzędziowniach do realizacji narzędzi obróbczych, lub w zakładach produkcyjnych przy małoseryjnej obróbce dokładnych przedmiotów. Wytaczarki takie można podzielić na pionowe i poziome.

poniedziałek, 18 marca 2013

Lasery


Na rynku istnieje wiele typów laserów, zajmujących się obróbką rur i profili zamkniętych. Można by w tym miejscu zadać pytanie, jakie funkcje obróbki posiadają takie wycinarki laserowe? To między innymi: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, kalkulacja punktu przecięcia, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki, system ustawień współrzędnych obróbki, a także program pomocy. 
Lasery mają wyświetlacz czasu działania. W czasie wykonywania zadań obróbczych mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Z kolei po zakończeniu zabiegu obróbczego, automatycznie wracają do punktu zerowego. Zakres ich ruchu można też ograniczać. Obrabiarki te mają sterowaną przerwę w ruchu. 
Wycinarki laserowe to maszyny samodiagnoznujące. To lasery wyposażone w stół, rezonator, inaczej nazywany źródłem lasera i sterowanie CNC. 
Dzięki automatycznemu załadowywaniu są bardzo szybkie, przez co są też niezwykle wydajne. 
Wysoki jest koszt skrawania blachy taką maszyną, jednak ten zabieg jest opłacalny, dlatego, że urządzenie takie jest: niezwykle szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, jest bardzo dokładne - dzięki sztywnej konstrukcji, pozwala na produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w stosunkowo krótkim czasie. Możliwe to jest dzięki nowoczesnej technice pomiarowej i napędowej, cechującej się jakością cięcia laserowego. 
Przecinarki laserowe wyposażone są w nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest cięcie prostych i trudnych konturów wewnętrznych i zewnętrznych na grubych oraz cienkich blachach. 
Jakie wyposażenie posiadają lasery? W skład wyposażenia laserów wchodzą: agregat lasera, automatyczny zmieniacz palet i przenośnik taśmowy wzdłużny, układ do szybkiej wymiany głowicy, układ do napylania oleju, dziennik zdarzeń pracy lasera, automatyka wyłączająca, bariery świetlne, wielokomorowy system wyciągowy, kompaktowy filtr pyłowy i kabina ochronna. 
Maszyny tego typu wyposażone są w sterowanie CNC, które składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku, stacji dyskietek i Platformy PC. Przecinarka laserowa może ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie. Co charakteryzuje pracę lasera? Wiązka laserowa - występująca przed ostrzem, które skrawa - nagrzewa materiał obrabiany powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego podczas przecięcia. Dzięki temu materiał nie jest już tak twardy, i skrawanie go jest łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiego urządzenia, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi. 
Wycinarki laserowe tną i wykrawają w bardzo szybkim tempie. Nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to maszyny CNC, które zastępują urządzenia konwencjonalne, niezbędne do wykonywania zadań obróbczych przy małych i średnich produkcjach. 
Reasumując, lasery to kosztowne maszyny, jednakże – biorąc pod uwagę ich szybkość, dokładność i wydajność - ich zakup jest bardzo opłacalny. 

środa, 13 marca 2013

Prasy krawędziowe CNC


Krawędziarki to urządzenia, które dzięki swoim możliwościom wykonują prace związane z obróbką plastyczną materiałów – najczęściej metalu (np. blachy). Ze względu na model pracy wyróżnia się krawędziarki konwencjonalne, na których praca polega na ręcznym operowaniu urządzeniem oraz prasy krawędziowe CNC, które ze względu na całkowite zautomatyzowanie procesu produkcji nie wymagają ręcznej interwencji w prace urządzenia.

Ze względu na bardziej ekonomiczny model pracy, znacznie lepiej prezentują się krawędziarki CNC. Zwykłe prasy krawędziowe były popularne i wystarczające w czasach, które ze względu na swoją specyfikę nie wymagały tego typu rozwiązań. Współczesny rynek wciąż poszukuje rozwiązań, które są w stanie ułatwić pracę oraz sprawić, aby była ona nie tylko bardziej efektywna ale i tańsza oraz - przede wszystkim - bardziej precyzyjna. W kwestii obróbki materiałów przy użyciu krawędziarek, z wielu powodów prasa krawędziowa CNC prezentuje się znacznie korzystniej niż jej tradycyjny odpowiednik.

Tradycyjne metody obrabiania określonych przedmiotów nie są tak intuicyjne i funkcjonalne, jak krawędziarka CNC. Oba modele pras są urządzeniami solidnymi i wytrzymałymi – choćby ze względu na charakter oraz samo znaczenie prowadzonych przez nie prac. Jednak praca krawędziarki CNC to bezpośrednia gwarancja otrzymania trwałych krzywizn obrabianych materiałów – w dodatku idealnie zgodnych z założeniami projektanta, dzięki komputerowemu zautomatyzowaniu procesu produkcji.

Technologia gięcia materiałów z zastosowaniem CNC to uproszczenie procesu, zmniejszenie jego kosztów i przede wszystkim dokładność, szybkość, które są ściśle połączone z precyzją.

Prasy krawędziowe w przemyśle metalowym.


Prasa krawędziowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle metalowym. Obok takich maszyn jak tokarki, szlifierki, frezarki i wiertarki, prasy są często wykorzystywane do obróbki przedmiotów metalowych. To metal jest bowiem poddawany najczęściej metodzie prasowania. W przypadku zaistnienia potrzeby otrzymania ściśle określonych kątów odgięcia, czyli określonej krzywizny obrabianych materiałów, krawędziarka jest urządzeniem nie tylko przydatnym, ale po prostu niezastąpionym.

Prasy krawędziowe ze względu na specyfikę ich działania wykorzystuje się w bardzo konkretnych pracach. Współcześnie dostępne na rynku prasy krawędziowe CNC pozwalają na znaczne uproszczenie całego procesu prasowania obrabianego materiału dzięki nowoczesnym technologiom. Taką technologią, która jest obecnie powszechnie wykorzystywana ze względu na stosunkowo szybkie i trwałe, bardzo dobre efekty jest system komputerowego sterowania numerycznego urządzeniami do prasowania – czyli CNC. 

Plastyczne wyginania krawędzi obrabianych materiałów "na zimno" to proces, który ze względu na swoje zalety wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu metalowego. 

Prasy krawędziowe CNC to urządzenia, które dzięki możliwości kontroli ustawień i konfiguracji dot. ich działania oferują bardzo precyzyjne wyniki prowadzonych prac oraz przede wszystkim powtarzalność tychże prac, których w żaden sposób nie da się porównać z tradycyjnymi metodami obróbki krawędzi materiałów przez ich prasowanie.

Krawędziarki CNC oferowane są w różnych, dostępnych na rynku modelach, z których każda oferuje inne zalety. Popularna jest np. Krawędziarka CNC, która ze względu na stosunkowo niewielkie, ergonomiczne rozmiary oraz ekonomiczność działania doskonale się sprawdza pod względem ekonomicznym. 

Prasa krawędziowa CNC to przede wszystkim powtarzalność i precyzja – dwa czynniki, których znaczenie dla firm z wielu gałęzi przemysłu metalowego jest nie do opisania.

poniedziałek, 11 marca 2013

Frezarki konwencjonalne


W Polsce produkuj się wiele rodzajów frezarek konwencjonalnych. Tą branżą zajmują się tacy producenci, jak na przykład: Poręba, Avia i Jafo.
Frezarki Jafo – Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek S.A. to solidne, precyzyjnie budowane maszyny. Poświadczeniem tego może być fakt, że firma zajmuje się produkcją obrabiarek od siedemdziesięciu lat, ma więc duże doświadczenie w tym zakresie i cieszy się uznaniem swoich klientów.
Frezarki konwencjonalne firmy Jafo to urządzenia produkowane w różnych wersjach geometrycznych. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów tych frezarek: poziome, pionowe, ze sztywnym stołem, z głowicą pionową jedno lub dwuskrętną. Obrabiarki te są łatwe w obsłudze, co zapewnia duży komfort pracy. To efektywne maszyny. Dzięki liniałom zamocowanym do zdalnego odczytu, frezarki Jafo można stosować do precyzyjnej obróbki skrawaniem.
Frezarki konwencjonalne tego typu posiadają bezstopniową prędkość posuwów i prędkości obrotowe wrzeciona poziomego i pionowego. To urządzenia, które mogą obrabiać przedmioty ważące 350 kg.
Biorąc pod uwagę dane techniczne frezarek konwencjonalnych Jafo istotnymi parametrami są między innymi: powierzchnia robocza stołu i rowki teowe – ich ilość, szerokość i rozstaw, parametry dotyczące maksymalnego przesunięcia stołu - wzdłużne, poprzeczne i pionowe, ilość stopni posuwów, regulacja prędkości obrotowych wrzeciona poziomego i pionowego, zakres obrotów wrzeciona poziomego, stożek wrzeciona poziomego i pionowego, wysuw pinoli i kąt skrętu głowicy, silnik wrzeciona poziomego i pionowego, posuwy silnika oraz pompka chłodziwa. 

czwartek, 7 marca 2013

Frezarki CNC AVIA


Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej frezarek sterowanych numerycznie. Frezarki CNC produkowane są przez renomowanych producentów, np.: AVIA, JAFO i PORĘBA.
Przykładem frezarki cnc firmy AVIA może być Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N TNC 360. Obrabiarka ta jest solidna i dokładna. To uniwersalne urządzenie pracuje z wrzecionem poziomym albo pionowym. Ma szeroki zakres nastawianych bezstopniowo posuwów i obrotów. Na skrętnym pulpicie frezarka ma umieszczone przyciski do jej sterowania. W szafach sterowniczych frezarki znajdują się jej układy sterowania. Maszyna posiada osłonę przestrzeni roboczej do ochrony operatora. Pozwala również na frezowanie różnych materiałów z właściwymi dla nich parametrami obróbki.

Frezarkan arzędziowa CNC AVIA FNE 50 N to maszyna, którą charakteryzują jeszcze inne ważne parametry, są to między innymi: powierzchnia mocowania, rowki teowe (ich ilość, szerokość i rozstawienie), masa i obciążenie stołu, stożek wrzeciona, ilość i zakres obrotów wrzeciona, średnica otworu w podtrzymce, przesuwy (wzdłużny, pionowy i poprzeczny), posuwy (robocze i przyśpieszone) i ich ilość, moc silnika do zasilacza hydraulicznego, moc elektropompki układu chłodzenia, ręczny posuw pinoli.
Istotny jest także ręczny wysuw pinoli frezarki CNC, maksymalny kąt skręcenia głowicy – wynoszący tutaj +-45 stopni, mocowanie narzędzi sprężynowo z siłą aż 10000N i masa głowicy z przekładką.
Charakterystyczną cechą tej frezarki CNC jest jej sztywność, dzięki której sprawdza się ona znakomicie przy frezowaniu narzędziami z ostrzami z węglików spiekanych.

środa, 6 marca 2013

Szlifierki


Szlifierki to urządzenia, które przeznaczone są do szlifowania. Jednak przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania szlifierki mogą wykonywać także wiele innych skomplikowanych zabiegów obróbczych.
Można wyróżnić wiele rodzajów szlifierek produkowanych na rynku polskim i zagranicznym. Jedną z powszechnie znanych szlifierek jest wyprodukowana przez firmę PONAR Wrocław - Zakład w Kowarach szlifierkado narzędzi NUA 25.
Maszyna ta sprawdza się przy szlifowaniu i ostrzeniu noży, wałków wierteł, frezów, a także innych narzędzi.

Istotnymi parametrami technicznymi tej szlifierki są między innymi: robocza powierzchnia stołu, największa odległość między kłami koników, największa odległość pomiędzy kłami głowicy uchwytowej i konika, wznios kłów nad powierzchnię stołu oraz ruch podłużny i ruch poprzeczny stołu. Kąt skrętu stołu tej szlifierki wynosi +-45 stopni. Oprócz niego ważnymi parametrami szlifierki są jeszcze: największa odległość od stołu do osi wrzeciona ściernicy, skręt wrzeciona ściernicy w płaszczyźnie pionowej, skręt wrzeciona ściernicy w płaszczyźnie poziomej, ilość obrotów wrzeciona ściernicy i moc silnika napędzającego wrzeciono ściernicy.
Szlifierki firmy PONAR to dokładne i solidne maszyny stosowane przy produkcji mało- i wielkoseryjnej przez Polskie i zagraniczne zakłady narzędziowe. 

wtorek, 5 marca 2013

Frezarki CNC


Na rynku polskim i zagranicznym coraz więcej produkowanych jest maszyn CNC - sterowanych cyfrowo. Urządzenia te, dzięki elektronicznemu wyposażeniu umożliwiają szybsze wykonywanie na nich różnego rodzaju operacji i - co za tym idzie - znacznie ułatwiają pracę. Jarocińska Fabryka Obrabiarek S.A zajmuje się produkcją wielu rodzajów maszyn do obróbki metali. Obok maszyn konwencjonalnych zajmuje się obecnie produkcją wielu maszyn CNC. Frezarki CNC - sterowane numerycznie firmy Jafo to urządzenia, dla których istotne są następujące parametry techniczne: robocza powierzchnia stołu, rowki w stole – ich ilość, szerokość i rozstaw, maksymalne posuwy wzdłużne (oś X), poprzeczne (oś Y), pionowe (oś Z), stożek wrzeciona, kąt skrętu głowicy, wysuw pinoli, zakres prędkości obrotowych wrzeciona poziomego i pionowego, zakres posuwów bezstopniowych, wielkość posuwów szybkich, pionowych, wzdłużnych i poprzecznych, tolerancja pozycjonowania PN-81/M-55551,32 (oś X, Y, Z), tolerancja położenia PN-81/M-55551,32 (oś X, Y, Z), nominalny moment silnika napędu posuwów pionowego, wzdłużnego i poprzecznego, moc silnika napędu wrzeciona poziomego i pionowego, moc silnika pompy hydraulicznej, moc silnika elektropompki chłodziwa, moc agregatu smarowniczego i maksymalna masa obrabianego przedmiotu wraz z przyrządem.
Frezarki numeryczne wyprodukowane przez Jarocińską Fabrykę Obrabiarek S.A. cieszą się mają możliwość wielkim uznaniem na rynku polskim i zagranicznym.