czwartek, 14 listopada 2013

Tokarki CNC

Tokarki CNC do metalu – jak są zbudowane i do czego służą? Tokarki sterowane numerycznie to urządzenia przeznaczone do toczenia metalu. Są to bardzo popularne maszyny na światowym rynku metalowym.
Na tego typu maszyny jest duży popyt, dlatego ich produkcja wciąż wzrasta, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Tokarki CNC   to unowocześnione wersje tokarek konwencjonalnych. Wykorzystywane są najczęściej podczas wielkoseryjnej oraz masowej produkcji – której to nie można było realizować (albo było to utrudnione i nieopłacalne na ich konwencjonalnych wersjach).
Tokarki CNC   posiadają sterowanie numeryczne, dzięki któremu można do programu maszyny wprowadzić dane całego procesu obróbki, a dzięki temu praca na nich jest zdecydowanie szybsza. W czasie jednej operacji może zostać wykonany na nich cały przedmiot. 

 
Obrabiarki tego rodzaju realizują także zadania takie, które głównie wykonywane są przez inne maszyny przeznaczone do ich wykonywania, np. wiercą – jak wiertarki, czy frezują – jak frezarki.
Dzięki zaprogramowaniu tych maszyny, prace na nich wykonywane są bardzo dokładnie, nawet co do jednego mikrona. 
 

Tokarki CNC to wydajne i ekonomiczne maszyny. Z tego względu tak często wykorzystywane są w pracach w fabrykach, zakładach przemysłowych oraz w narzędziowniach.
Duże zakłady zaopatrywane są najczęściej w nowe maszyny tego typu – bo zajmują się produkcją na dużą skalę i jest to dla nich opłacalne. Mniejsze przedsiębiorstwa nabywają częściej tokarki CNC używane, gdyż ich cena jest dla nich bardziej przystępna, w odniesieniu do zysków osiąganych za produkcję mało- i średnioseryjną.
Producenci tych urządzeń nie poprzestają na swoich wcześniejszych sukcesach, wciąż szukają nowych i coraz lepszych rozwiązań takich maszyn, chcąc jeszcze bardziej uprościć proces wykonywania na nich prac obróbczych.

piątek, 11 października 2013

Wtryskarki nowe i używane

Dużym zainteresowaniem wśród nabywców z całego świata cieszą się nowe i używane wtryskarki.
Ale co to są za maszyny? Na czym polega ich praca? Wtryskarki nowe i używane  wykorzystywane są do zakładach produkcyjnych i fabrykach do prasowania wtryskowego.
Prasowanie wtryskowe charakteryzuje się uplastycznianiem tworzywa w cylindrze wtryskarki, a także na silnym, pod wpływem ciśnienia, wyciśnięciu uplastycznionego surowca do formy - która nadaje mu kształt. Zespolone tworzywo zmienia się w formie w materiał o zadanym wyglądzie. Tworzywo, znajdujące się w cylindrze maszyny zostaje uplastycznione. 
Ostatnia część procesu określana jest mianem zestalenia. Zestalenie może mieć różną formę, odpowiednią do własności tworzyw. Jednak, by materiał zestalił się z tworzywem termoplastycznym jego temperatura musi być niższa niż temperatura mięknienia. Przy tworzywach termoutwardzalnych z kolei temperatura materiału musi być wyższa od temperatury cylindra wtryskowego.
Sprzedawcy i producenci oferują coraz więcej takich unowocześnionych maszyn. Wtryskarki nowe i używane  znajdują więc zastosowanie zarówno przy produkcji mało-, średnio-, jak i wielkoseryjnej.


Wzrasta liczba nabywców na tłokowe wtryskarki nowe i używane. Jak są zbudowane takie maszyny? Urządzenia takie składają się z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej, a także grzejnika elektrycznego.


Z czego zbudowane są z kolei wtryskarki ślimakowe? Urządzenia takie zbudowane są z: cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy, a także z grzejnika elektrycznego.
Czym charakteryzuje się praca wtryskarek tłokowych? W takich maszynach, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w stronę dyszy wtryskowej. Tworzywo staje się uplastycznione dzięki grzejnikom, które umieszczone są wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie a następnie wypycha jego część do formy wtryskowej. Znaczne straty ciśnienia, powoduje przenoszenie ciśnienia dzięki warstwie nie uplastycznionego materiału. Aby materiał ten był równomiernie ogrzany w cylindrze takiego urządzenia zamieszczony zostaje tak zwany rozdzielacz masy tworzywa , czyli torpeda. Czasem zdarza się, że warstwy znajdujące się dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzane. Działa to ujemnie na cały zabieg, ponieważ materiał ten ogrzany nierównomiernie przyczynia się do pojawienie się wewnętrznych naprężeń w wytworzonym na wtryskarce fabrykacie. Dlatego często wykorzystywane są do realizacji tego rodzaju zabiegów nowe i używane wtryskarki ślimakowe.
Praca takich maszyn charakteryzuje się tym, że tworzywo uplastyczniane przemieszcza się przez obracający się ślimak do cylindra i w taki sposób zostaje uplastyczniony. Zgromadzony w przedniej części wtryskarki materiał powoduje nacisk na powierzchnię ślimaka i doprowadza do jego stopniowego cofania się. Podczas, gdy dochodzi w części przedniej cylindra do uplastyczniania a także sprężania tworzywa dysza jest zamknięta. Dlatego też tworzywo nie wypływa. Podczas wtryskiwania tworzywa zwrotny zawór nie daje możliwości na cofanie się tworzywa przez kanał ślimaka.
W ślimakowych wtryskarkach ślimak, który się obraca powoduje mieszanie materiału oraz powoduje jego równomierne ogrzewanie. Uplastyczniony materiał wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego tworzywa. Z tego powodu straty ciśnienia ,które powstają w cylindrze, w wyniku oporów przepływu tworzywa są niewielkie, wynoszą jedynie od 5 do 10%. Niejednokrotnie stosowaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy.
Budowa, jakość i ekonomiczność konstruowanych i sprzedawanych obecnie wtryskarek pozwala na stwierdzenie, że są to dobre maszyny. Ich precyzyjność pracy wpływa na coraz większy zbyt nie tylko nowych, ale i używanych wtryskarek.

czwartek, 19 września 2013

Prasy mimośrodowe

Prasy mimośrodowe do obróbki metalu to obecnie bardzo popularne maszyny na rynku metalowym. Chętnie kupowane są takie urządzenia wyprodukowane przez firmy krajowe, czeskie, ale też japońskie.
Prasy mimośrodowe mogą mieć różnorodne typy korpusów. Z tego powodu można podzielić je na prasy mimośrodowe ramowe i prasy wysięgowe. Możemy wyróżnić również jednopunktowe prasy mimośrodowe ramowe – które wyposażone są w suwak dociskany korbowodem, lub wielopunktowe prasy mimośrodowe ramowe z dociskanym suwakiem wieloma korbowodami.
Czym charakteryzują się prasy mimośrodowe wysięgowe? Jeżeli chodzi o prasy mimośrodowe wysięgowe do metali, to urządzenia, dla których charakterystyczną cechą jest oczywiście to, iż wyposażone są one w łatwy dostęp do stołu z trzech stron. To są urządzenia, które posiadają często stoły sterowane – których układ można regulować, albo stoły stałe – stanowiące całość z korpusem maszyny.



Prasy mimośrodowe to są obrabiarki, dla których wymowne bywa regulowanie skoku suwaka. Ich naczelnym przeznaczeniem jest zgniatanie, gięcie, toczenie, lub wykrawanie. Nominalny kąt nacisku tego typu obrabiarki jest równy z kolei kątowi nominalnemu wychylenia korby z dolnego położenia.



Oprócz nowych pras mimośrodowych, coraz to więcej sprzedawców proponuje w dzisiejszych czasach takie używane obrabiarki. Sprzedający oferują je po przeglądach technicznych oraz wyposażone w różnorodne oprzyrządowanie. Takie specjalne akcesoria umożliwiają poszerzenie działania takich urządzeń.
Prócz tego, sprzedawcy umożliwiają na sprawdzanie maszyn na ruchu, pozwalając w ten sposób przekonać się, czy dana prasa mimośrodowa w odpowiedni sposób wykonywać będzie postanowione zabiegi.

Jaka prasa mimośrodowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Stosując w pracy prasę mimośrodową należy pamiętać o tym, że nieodpowiedni tryb pracy, powodujący przeciążenie maszyny, sprawia często obniżenie prędkości pracy koła zamachowego, co powiązane bywa też z przeciążeniem pracy silnika. A to może prowadzić do uszkodzeń silnika takiej prasy. Przeciążenie może także powodować trwałe odkształcenie wału, czy nawet pęknięcia całościowe korpusu.

Prasy używane

Praca prasy do metali polega na wywieraniu nacisku na określone materiały, które w trakcie obrabiania umieszczone są między roboczymi podzespołami prasy. W naszym kraju i za granicą budowanych jest dużo modeli tego rodzaju urządzeń. Nie wszystkich nabywców stać na zakup nowej maszyny. Dlatego wiele narzędziowni i zakładów przemysłowych zaopatruje się w używane prasy, np. prasy mimośrodowe, prasy hydrauliczne, prasy krawędziowe oraz prasy rewolwerowe.
Powszechnie użytkowane w zakładach i narzędziowniach są pionowe prasy do metalu. To maszyny, mogące mieć korpus stały czy też przechylny. Drugie z nich w nietrudny sposób mogą spychać po obróbce tłoczone przedmioty. Zsuwają je bowiem z obrabiarki pod swoim ciężarem. Jeszcze łatwiej przebiega tego rodzaju wytwórczość, gdy stół maszyny jest ulokowany ukośnie.

Jeśli chodzi o wysięgowe prasy do obróbki metali, to takie używane prasy mogą być wyposażone w stoły nastawialne – których to budowę można dostosowywać do swoich potrzeb lub stoły stałe – stanowiące jedną całość z korpusem obrabiarki.

Nowe i używane prasy mimośrodowe to chętnie wybierane obrabiarki, ponieważ doskonale sprawdzają się przy zgniataniu, gięciu oraz wykrawaniu. Obrabiarki tego rodzaju posiadają pneumatyczny bądź hydrauliczny wyrzutnik, który zapewnia obrabiarce tzw. ciągnienie płytkie.
Klienci wybierają używane prasy hydrauliczne do tzw. gniecenia, do wykrawania odkuwek oraz do tłoczenia blachy na zimno. Do ich zalet należy zachowywanie stałej prędkości ruchów suwaka, w toku odkształcania, a także to, że ich nacisk nie zależy od miejsca suwaka. Urządzenia tego rodzaju mają możliwość poza tym modyfikowania prędkości oraz nacisku suwaka, umożliwiają tworzenie właściwych warunków pracy. Ponadto zapewniają bezpieczeństwo maszyny przed przeciążeniem.

Nowe i używane krawędziarki stosowane są nieraz do prasowania, ale również zgniatania rozmaitego typu elementów z metali.
Takie prasy rewolwerowe ze sterowaniem numerycznym, dzięki wyposażeniu w unowocześnione technologicznie sterowanie cyfrowe, pracują opierając się na wcześniej dodanych do programu prasy parametrów. Oprócz tego są niezwykle drobiazgowe oraz wydajne.
Podsumowując, prasy używane mają też wiele zalet. Najważniejsza z nich to jednak atrakcyjna cena – w porównaniu do cen nowych maszyn tego rodzaju. Zakłady, których aktualnie nie jest stać na kosztowną inwestycję w nowy sprzęt, mogą zaopatrzyć się w takie maszyny o wysokim standardzie gotowe do pracy po przeglądach technicznych i wyposażone często w bogate oprzyrządowanie.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Wiertarki

Wiertarki przeznaczone są najczęściej do wiercenia otworów w przedmiotach z metalu. W Polsce i za granicą sprzedaje się wiele modeli wiertarek do metalu. Można by w tym miejscu zadać pytanie, na czym polega praca wiertarek?
Wiertarki zajmują się wierceniem, wywiercaniem i rozwiercaniem przedmiotów metalowych za pomocą przeróżnych przeznaczonych do tego celu wierteł.






Wiertarki do obróbki metali, których sprzedaż wciąż wzrasta to przede wszystkim nieduże i lekkie wiertarki stołowe. Obrabiarki tego rodzaju są przede wszystkim pożądane podczas wiercenia oraz wywiercania niedużych otworów w małych przedmiotach wykonanych z metalu. Wiertarki takie najczęściej mają trzy prędkości pracy oraz mechaniczną przekładnię do zmiany obrotów. Na wyposażeniu mają one czasem uchwyt wiertarski o średnicy od 1-16 mm. W skład ich wyposażenia często wchodzi też cyfrowy pomiar głębokości. Decydujące parametry techniczne takich wiertarek odnoszą się często do ich średnicy wiercenia w stali, w żeliwie, przesuwu wrzeciona i wrzeciennika oraz prędkości wrzeciona. To znakomite urządzenia do używania w warsztatach czy narzędziowniach, podejmujących produkcję jednostkową oraz małoseryjną.
Czym charakteryzują się wiertarki promieniowe? Promieniowe wiertarki wykorzystywane podczas obróbki skrawaniem metalu są to szybkie oraz dokładne obrabiarki, które są chętnie wybierane do pracy w dużych zakładach produkcyjnych, ale też fabrykach, trudniących się wierceniem sporej wielkości otworów, w przedmiotach ciężkich i o dużych gabarytach. Używane są one do wielu zadań obróbczych, np. wiercenia, ale także gwintowania.
Aby rozszerzyć działalność wiertarek promieniowych, można wykorzystywać podczas obróbki specjalne przyrządy i dzięki temu wykonywać wielorakie zadania obróbcze.



Wiertarki kadłubowe do metali są to maszyny które cechują się dużą sztywnością budowy. Cecha ta sprawia, że te solidne wiertarki są często stosowane podczas produkcji masowej. Ułatwieniem ułatwieniem obróbki na tych wiertarkach jest umożliwienie wykonania bezproblemowej wymiany narzędzi, z wykorzystaniem uchwytów szybkomocujących.
Wiertarki słupowe to przede wszystkim niezwykle uniwersalne maszyny. Wykorzystuje się je głównie w warsztatach usługowych czy naprawczych do wykonywania zadań obróbczych na przedmiotach sporych gabarytów. Obrabiarki tego rodzaju wyposażone są w posuwy mechaniczne. Są to urządzenia o sztywnej budowie, wyróżniające się dużą precyzją realizacji zabiegów wiertarskich. Tak, jak wiertarki kadłubowe, mają stoły z rowkami teowymi, które pozwalają im na szybkie zamocowanie na nich przedmiotów obróbki. Jeśli chodzi o wiertarki koordynacyjne do metalu, to są wiertarki z elektromechanicznym sterowaniem. Posuwy stołu tych wiertarek uruchamiane są przy pomocy jojsticka, natomiast napędy każdej osi ich stołu nie są od siebie zależne. Posiadają również uchylno-obrotowy stół na łożu a także narzędziowa szafka z oprzyrządowaniem.
I wreszcie uniwersalne wiertarki, są to z kolei najpowszechniejsze maszyny przeznaczone do obróbki takiej, jak wiercenie, czy rozwiercanie.
Producenci wiertarek do obróbki przedmiotów metalowych, oprócz wielu typów tego rodzaju wiertarek, cechujących się nowoczesną konstrukcją budowy i działania, proponują do nich też coraz więcej oprzyrządowania.
Kto może obsługiwać wiertarki? Maszyny tego rodzaju mogą być obsługiwane przez osoby, które przeszły szkolenie z obsługi takich obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, ale też posiadają właściwą wiedzę dotyczącą ich pracy i obsługiwania. Zanim kupimy wiertarkę powinniśmy rozważyć, jaka obrabiarka tego typu będzie odpowiednia do przeprowadzania danych zabiegów wiertarskich, będzie miała odpowiednie parametry, czy też - krótko mówiąc - będzie szybka, sprawna i wydajna.
Konkludując, wiertarki do obróbki przedmiotów wykonanych z metali to są precyzyjne i dobre obrabiarki, przystosowane do wykonywania skomplikowanych zadań obróbczych. Wiertarki to maszyny, które poza typowymi zadaniami wiertarskimi nadają się do realizacji obróbki wykańczającej oraz do różnego typu skomplikowanych zabiegów obróbczych na przedmiotach wykonanych z metali.

sobota, 20 lipca 2013

Wtryskarki do metalu

Czym charakteryzuje się wtryskarka i jaki jest sposób jej pracy? Praca wtryskarki do metalu polega na uplastycznieniu surowca w cylindrze urządzenia oraz na energicznym wyciśnięciu uplastycznionego półfabrykatu do formy. Zespolony materiał zmienia się w formie wtryskarki w fabrykat o wymaganym kształcie. Tworzywo, znajdujące się w cylindrze maszyny zostaje uplastycznione. Końcowa faza procesu określana jest mianem zestalenia.
Zestalenie może przebiegać w różnoraki sposób, odpowiedni do własności tworzyw. Jednak, by doszło do zestalenia materiału z tworzywa termoplastycznego jego temperatura musi być niższa niż temperatura mięknienia. Przy tworzywach termoutwardzalnych z kolei temperatura materiału musi być wyższa niż temperatura cylindra wtryskowego. Prasowanie wtryskowe występuje na wtryskarkach tłokowych lub na wtryskarkach ślimakowych.
Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki tłokowej? Wtryskarka tłokowa zbudowana jest z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej, a także grzejnika elektrycznego.
Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki ślimakowej? Urządzenie takie składa się mianowicie z cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy, a także z grzejnika elektrycznego.


Jak działają wtryskarki tłokowe? W urządzeniach tego typu, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w kierunku dyszy wtryskowej. Materiał zostaje uplastyczniony dzięki grzejnikom, umieszczonym wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie, a potem wypycha jego część do formy wtryskowej. Duże straty ciśnienia, bo około 50 % ciśnienia na długości cylindra, wywołuje przekazywanie ciśnienia za pośrednictwem warstwy nie uplastycznionego tworzywa. Aby materiał ten był dokładnie ogrzany w cylindrze takiej maszyny umieszcza się tak zwany rozdzielacz masy tworzywa, nazywany torpedą.
Czasem zdarza się, że warstwy, które są dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzewane. Działa to negatywnie na cały proces, ponieważ materiał ten ogrzany nierównomiernie powoduje powstanie naprężeń wewnętrznych w gotowym już, wytworzonym fabrykacie. Dlatego często używane są do wykonywania tego typu zadań wtryskarki ślimakowe.


Praca takich maszyn polega na tym, że materiał poddawany uplastycznieniu przemieszcza się przez obracający się ślimak do cylindra i w ten sposób staje się uplastyczniony. Zgromadzony z przodu maszyny materiał powoduje nacisk na powierzchnię ślimaka i doprowadza do jego stopniowego cofania się. W sytuacji, gdy dochodzi w części przedniej cylindra do uplastyczniania i sprężania tworzywa, dysza jest zamknięta. Dzięki temu tworzywo nie wypływa. Gdy dochodzi do wtrysku tworzywa, podczas nacisku ślimaka na powierzchnię czołową uplastycznionego tworzywa – zwrotny zawór nie pozwala na cofanie się materiału przez kanał ślimaka.
Czym różni się praca wtryskarek tłokowych i wtryskarek ślimakowych? Maszyny te w różny sposób uplastyczniają tworzywo, w inny sposób także przekazują ciśnienie. W ślimakowych wtryskarkach obracający się ślimak przyczynia się do mieszania materiału i sprawia jego równomierne ogrzewanie. Uplastyczniony materiał wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego tworzywa. Dlatego straty ciśnienia, związane z oporami przepływu tworzywa są niewielkie, wynoszą jedynie od 5 do 10%.
Często wykorzystywaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy.

piątek, 12 lipca 2013

Prasy hydrauliczne

Prasy hydrauliczne do metalu to są maszyny, które przeznaczone są przede wszystkim do prasowania przedmiotów wyprodukowanych z różnego rodzaju metali. Taki zabieg polega na nacisku na takie przedmioty, które podczas obróbki ulokowane są pomiędzy roboczymi modułami prasy hydraulicznej.
Teraz w Polsce i za granicą budowanych jest mnóstwo rodzajów prasy hydraulicznych. W naszym kraju bardzo chętnie kupowane są nie tylko nowe prasy, ale też polskie, czeskie, rosyjskie i japońskie prasy hydrauliczne używane do metalu, sprzedawane w bardzo dobrym stanie i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Prasy hydrauliczne do obróbki przedmiotów metalowych mogą posiadać bogate modele korpusów. Ze względu na to możemy je podzielić na ramowe prasy hydrauliczne, tudzież prasy hydrauliczne wysięgowe.
Można by wyróżnić również jednopunktowe prasy hydrauliczne ramowe – które to mogą mieć stół górny dociskany siłownikiem hydraulicznym lub wielopunktowe ramowe prasy hydrauliczne z górnym stołem dociskanym wieloma siłownikami hydraulicznymi.


O ile chodzi o prasy hydrauliczne wysięgowe do metali, to maszyny, dla których charakterystyczną cechą jest z pewnością to, że wyposażone są one w wolny dostęp do stołu z trzech stron prasy. Są to maszyny, które są często wyposażone w stoły nastawne – których układ można poprawiać lub stoły stałe – które stanowią jedną całość z korpusem prasy.



Prasy hydrauliczne do metalu często to też prasy jednopunktowe, bądź wielopunktowe prasy hydrauliczne. Takie nazwy połączone są z ilością posiadanych siłowników hydraulicznych, do których przymocowane są ich górne stoły. Wymiary tego typu urządzeń uzależnione są właśnie od ilości stołów a także sił nacisków.
W produkowaniu pras hydraulicznych specjalizuje się głównie Tarnobrzeska Fabryka Obrabiarek, ale też fabryka produkująca obrabiarki mechaniczne Ponar z Żywca.
Prasy hydrauliczne są to maszyny przystosowane do tzw. prasowania lub do wykrawania odkuwek. To maszyny, które przede wszystkim tłoczą blachę na zimno. Do ich zalet należy zachowywanie stałej prędkości ruchów suwaka, w toku odkształcania, czy też to, że ich nacisk nie zależy od położenia suwaka. Do ciągnienia używa się prasy hydrauliczne ciągowe pojedynczego bądź podwójnego działania. Tego typu urządzenia pojedynczego działania, charakteryzuje głównie powiększony skok suwaka. Natomiast prasy podwójnego działania mogą posiadać dwa współosiowe suwaki.
Prasy hydrauliczne do obróbki metalu używane mogą być też podczas kucia swobodnego. Umieją one kuć przedmioty o rozległych wymiarach. Obrabiarki tego rodzaju w czasie zadań obróbczych tłoczą wodę poruszanymi elektrycznie pompami.
Reasumując, w Polsce i za granicą upłynnianych jest teraz dużo rodzajów pras hydraulicznych do metalu, przeznaczonych do realizowania przeróżnych operacji obróbczych. Prasy tego rodzaju mają przeróżne wysokości i szerokości, tudzież parametry techniczne pracy.
Można w tym miejscu zadać pytanie, jaka prasa hydrauliczna będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Konkludując, by dopasować poprawną prasę do realizowania ustalonych operacji związanych z obróbką przedmiotów z metali, należy pamiętać, aby sugerować się znaczącymi dla tego rodzaju obrabiarek parametrami technicznymi. Należy również pamiętać, że przeciążenie może dodatkowo powodować trwałe odkształcenie wału, ale też popękanie całego korpusu.

czwartek, 4 lipca 2013

Zaginarki do blachy


W przemyśle metalowym do obróbki metalu stosowanych jest wiele typów urządzeń. Do obróbki plastycznej przeznaczone są – obok pras, giętarek i walcarek - zaginarki


Zaginarki do blachy to są maszyny produkowane jako konwencjonalne oraz ze sterowaniem NC lub CNC - umożliwiające zaprogramowanie żądanych cyklów pracy i umożliwiają wykonywanie określonych zadań, bez zmiany detalu.
Zaginarki konwencjonalne są to maszyny, które przed realizacją każdej serii ustawia się od nowa ręcznie. Maszyny tego typu składają się z korpusu, ruchomego zderzaka, dolnego ramienia gnącego, górnej belki z nożem i pedału sterującego maszyną. Zaginarka daje możliwość gięcia blachy oraz zaginanie jej na wybrany kąt.


Zaginarki ze sterowaniem NC zbudowane są tak, jak zaginarki konwencjonalne. Różnica polega na tym, że maszyny konwencjonalne tego typu są ręcznie sterowane, natomiast zaginarki, które są wyposażone w sterowanie NC funkcjonują na podstawie określonych wcześniej przez operatora parametrów pracy programu urządzenia, w postaci wyliczonych wartości.
Zaginarki do blachy wyposażone w sterowanie CNC to urządzenia, które same obliczają parametry pracy, według grubości arkusza blachy. Można na nich tworzyć różnego rodzaju programy, które pozwalają na przeprowadzenie różnych skomplikowanych zabiegów obróbczych, np. takich kształtów jak walce, czy rury. Ich sterowanie umożliwia wizualizację procesu gięcia.
Zaginarką ze sterowaniem NC może być polska zaginarka do blachy OZAMECH KM 4/2000. Urządzenie to wyróżnia się sztywną budową, pozwalającą na dokładne zaginanie wielu profili wyprodukowanych z blachy metalowej. Ważnymi wielkościami technicznymi dla tego typu maszyny są na przykład: długość gięcia, szerokość z podajnikiem, maksymalna grubość zaginanej blachy, minimalna wysokość gięcia, maksymalny przesuw górnych szczęk, prędkość podawania do przodu, prędkość podawania do tyłu, regulacja dolnych szczęk oraz regulacja szczęki zginającej. Maszyna ta pozwala na realizację wielu programów. Wykonuje zabiegi obróbcze, zgodnie z ustalonym programem.

Urządzenia takie posiadają wyposażenie, które pozwala na wykorzystanie ich do zaginania pojedynczych detali, lub też całych serii profili. Zastosowanie danego rodzaju zaginarek uzależnione jest od stopnia skomplikowania zabiegów obróbczych, które mają być na nich wykonywane. I tak, wykonywanie zadań mniej skomplikowanych i niewielkiej partii obrabianego materiału bardziej opłaca się na zaginarkach konwencjonalnych. Skomplikowane zadania lepiej jest realizować na szybszych i dokładniejszych zaginarkach posiadających sterowanie NC i CNC – których większy koszt zakupu zwróci się w niedługim czasie, biorąc pod uwagę szybkość i dokładność ich pracy.

piątek, 24 maja 2013

Tokarki uniwersalne


Tokarki uniwersalne – jak są zbudowane i jakie mają przeznaczenie? Maszyny te wykorzystywane są do obróbki materiałów metalowych. Pracę ich określa się mianem toczenia.
Tokarki uniwersalne dostosowane są do pracy w narzędziowniach, zakładach przemysłowych, fabrykach i mogą być też wykorzystywane do pracy w zakładach, które zajmują się drobną wytwórczością.
Są to urządzenia często używane w przemyśle metalowym, dlatego też sprzedaż ich nieustannie się powiększa.
Tokarki do metali w wersji uniwersalnej budowane są na całym świecie. Producenci tych maszyn ciągle je unowocześniają, z tego powodu praca na takich urządzeniach staje się coraz prostsza.
Tokarki uniwersalne mogą realizować zadania, które wykonują głównie inne maszyny do obróbki metali, np. przecinarki, czy też wiertarki. Tym samym, używające je do realizacji zadań obróbczych zakłady nie muszą dysponować w takiej sytuacji znaczącym asortymentem obrabiarek.
Tokarki uniwersalne do obróbki metalu składają się z: wrzeciennika, silnika napędowego, suportu, skrzynki posuwu, przekładni wrzeciennika, czy też konika.




Maszyny te zajmują się obrabianiem przede wszystkim materiałów, które mają kształty brył obrotowych, takich jak wałki, kule i stożki. Skrawają materiały głównie wiertłem albo nożem tokarskim. Praca na nich polega na tym, że zamieszczony w kłach lub w uchwycie przeznaczony do obróbki przedmiot, jest toczony specjalnym, tokarskim narzędziem.
Tokarki takie najczęściej zajmują się toczeniem wzdłużnym i toczeniem poprzecznym, toczeniem stożka i gwintów, toczeniem kopiowym, wytaczaniem otworu, czy nawiercaniem nakiełków. Do ich istotnych parametrów należą: średnica i długość toczenia oraz szybkość skrawania.




Oprócz tokarek nowych, produkowanych obecnie na całym świecie, rośnie nieustannie sprzedaż tego typu maszyn używanych. Kupno tego rodzaju obrabiarek staje się niezwykle opłacalne, szczególnie dla niedużych narzędziowni czy też zakładów, które zajmują się mało- i średnioseryjną wytwórczością, oraz dla których nie bardzo zyskowny jest zakup nowych i drogich tokarek. Wtedy kupują takie obrabiarki używane, zgodne z ich potrzebami jakościowymi i technicznymi.
Na całym świecie sporym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się tokarki uniwersalne producentów polskich, takich, jak TUM, TUR czy TUJ. Bardzo dobrą opinię zyskały też zagraniczne marki tokarek takie, jak 3MM C13M, CU oraz 16K20, prezentujące pożądaną przez kupujących jakość.

wtorek, 7 maja 2013

Szlifierki do metalu



Szlifierki do metalu – jakimi są urządzeniami? Szlifierki są stosowane zwłaszcza do szlifowania materiałów metalowych. Używane są też do ostrzenia części maszyn i narzędzi, takich jak: noży, frezów, wierteł, ale też wałków. Maszyny te przeznaczone są do szczegółowej obróbki wykańczającej.
Szlifierki do metalu są to obrabiarki konstruowane na całym świecie. Fabryki, które nieustannie unowocześniają je, oferują na rynku ich szeroki wachlarz, umożliwiając wtedy wybór szlifierek, dopasowanych do potrzeb nowych nabywców.


Jakie typy szlifierek można wyróżnić? Szlifierki do metali dzielą się na wiele typów, na przykład: szlifierki do płaszczyzn, szlifierki do otworów, ostrzałki i specjalne szlifierki, przydatne do wykonywania kompleksowych zabiegów.
Obrabiarki tego typu podzielić można na narzędziowe, produkcyjne, czy też uniwersalne, bardzo często stosowane, z racji ich funkcjonalności.
Urządzenia tego rodzaju stosowane są powszechnie w warsztatach, narzędziowniach, fabrykach. Większe firmy, które zajmują się wytwórstwem na dużą skalę, usprzętawiane są w szlifierki nowe, od producentów. Narzędziownie i warsztaty, które trudnią się obróbką ścierną przedmiotów z metalu - mało- i średnioseryjną - zaopatrywane są częściej w szlifierki używane, dlatego, że nabycie nowych, z pewnością dużo droższych, mogłoby nie być dla nich zyskowne.
Jak pracują szlifierki? Praca szlifierek polega na obrabianiu i polerowaniu materiału przy pomocy różnorodnych narzędzi ściernych, ściernic, trzpieni, tarczy, dysków ściernych, talerzy, polerek, szczotek i specjalnych pędzli.
Ważne są parametry szlifierki, takie, jak: powierzchnia stołu roboczego, posuw wzdłużny, posuw poprzeczny, moc wrzeciona, zakresy prędkości wrzeciona, poziomy oraz pionowy obrót głowicy, stożek wewnętrzny głowicy, przesuw kolumny i zakres prędkości wrzeciona do szlifowania w obu kierunkach.
Szlifierki do metalu mogą obsługiwać osoby, przeszkolone w zakresie obsługiwania tego typu maszyn i bezpieczeństwa pracy, czyli zasad bhp, ale też posiadają właściwą wiedzę o pracy i obsługiwaniu tych urządzeń.
Zanim wybierzemy szlifierkę powinniśmy przeanalizować, która maszyna tego rodzaju będzie właściwa do realizacji konkretnych zadań z zakresu szlifowania materiałów metalowych, ale także - krótko mówiąc - będzie spełniała nasze oczekiwania pod względem jakości realizacji zadań i wydajności.

piątek, 26 kwietnia 2013

Maszyny do metalu


W Polsce i poza granicami państwa rozwija się nieustannie sprzedaż maszyn do metalu. Są to urządzenia do plastycznej obróbki i do obróbki skrawaniem. Maszyny do metalu to między innymi: tokarki, frezarki, szlifierki, prasy, lasery.
Obrabiarki takie produkowane są jako konwencjonalne – wykorzystywane przy produkcji mało- i średnioseryjnej lub jako urządzenia sterowane numerycznie, czyli maszyny CNC.
Obrabiarki CNC, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego z zakodowanymi w pamięci programami, powodują, że praca na takich urządzeniach przebiega w sposób szybszy niż na konwencjonalnych urządzeniach. Tego rodzaju maszyny do metalu są też bardziej dokładne, a proces obróbczy na nich jest dużo sprawniejszy.

W celu ułatwienia skupowania i sprzedaży takich obrabiarek pojawia się jeszcze więcej firm, które zajmują się skupem i sprzedażą takich obrabiarek, komisów maszyn, czy giełd maszyn, które oferują szeroki asortyment urządzeń tego typu. Komis maszyn – czym się charakteryzuje? Komis maszyn to instytucja, pomagająca kupować i sprzedawać maszyny zgodnie z umową ustaloną w komisie. Ktoś, kto chce pozbyć się obrabiarek i zleca jej sprzedaż komisowi zostaje zleceniodawcą. Komis sprzedaje maszynę, ale wymaga zapłaty umownej prowizji za finalizację takiej umowy.
Co to jest giełda maszyn? Giełda maszyn to spotkanie w celach handlowych, zorganizowane, żeby zapewnić sprzedającym oraz kupującym zrealizowanie danego celu, związanego ze skupem lub sprzedażą obrabiarek do metalu. Giełdy działają zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
Na całym świecie sprzedawanych jest wiele typów maszyn do metalu, zarówno konwencjonalnych, jak i CNC - nowych i używanych. Nowe obrabiarki to urządzenia polskich i zagranicznych producentów, na które kupujący dostaje gwarancję od sprzedającego. Maszyny używane można kupić nieraz o wiele taniej. Sprzedający pozwalają kupującemu sprawdzić obrabiarki, po to, aby mógł on ocenić stan techniczny i możliwości urządzenia. Nabywający może wtedy sprawdzić wymagania techniczne i jakościowe urządzenia i przeanalizować, czy zgadzają się z wykonywaniem w przyszłości na nich zabiegów obróbczych. Sprzedawcy proponują aktualnie używane obrabiarki po przeglądach technicznych, sprawdzone i gotowe do pracy.
W sprzedaży wiele obrabiarek, też używanych maszyn do metalu - najpopularniejszych modeli - cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem klientów, producentów z kraju i z zagranicy. Dlatego kupujący, którzy zajmują się drobną wytwórczością, nie mający możliwości finansowych na zakup nowej obrabiarki, albo taki zakup nie jest dla nich zyskowny, mają możliwość kupić maszyny do metalu nieraz w atrakcyjniejszej cenie.

wtorek, 26 marca 2013

Wytaczarki


Wytaczarki to maszyny, których praca charakteryzuje się głównie prędkością obrotową wrzeciona, niewielką głębokością skrawania i małym posuwem roboczym. Z uwagi na prędkość obróbki, do wytaczania wykorzystywane są wytaczadła, posiadające noże z diamentowymi ostrzami i z ostrzami z węglików spiekanych. Głównymi wielkościami cechującymi wytaczarki są między innymi maksymalna średnica obrabianego otworu i wymiary roboczej powierzchni stołu.
Istnieje wiele modeli wytaczarek, na przykład wytaczarki pionowe z pionową osią wrzeciona, poziome z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i wytaczarki współrzędnościowe.
Maszyny tego typu pionowe wykorzystywane są przy wytaczaniu dłuższych otworów. Wytaczarki poziome z kolei stosowane są przy obrabianiu krótkich otworów. Współrzędnościowe wytaczarki używane są przy dokładnej obróbce materiałów, które przemieszczają się według ściśle ustalonych współrzędnych, w stosunku do narzędzia.
Maszyny tego rodzaju potrafią wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, też takie o małych średnicach, szlifować otwory, gwintować otwory lub poprzecznie toczyć. Obrabiarki tego typu stosowane są do pracy w narzędziowniach do realizacji narzędzi obróbczych, lub w zakładach produkcyjnych przy małoseryjnej obróbce dokładnych przedmiotów. Wytaczarki takie można podzielić na pionowe i poziome.

poniedziałek, 18 marca 2013

Lasery


Na rynku istnieje wiele typów laserów, zajmujących się obróbką rur i profili zamkniętych. Można by w tym miejscu zadać pytanie, jakie funkcje obróbki posiadają takie wycinarki laserowe? To między innymi: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, kalkulacja punktu przecięcia, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki, system ustawień współrzędnych obróbki, a także program pomocy. 
Lasery mają wyświetlacz czasu działania. W czasie wykonywania zadań obróbczych mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Z kolei po zakończeniu zabiegu obróbczego, automatycznie wracają do punktu zerowego. Zakres ich ruchu można też ograniczać. Obrabiarki te mają sterowaną przerwę w ruchu. 
Wycinarki laserowe to maszyny samodiagnoznujące. To lasery wyposażone w stół, rezonator, inaczej nazywany źródłem lasera i sterowanie CNC. 
Dzięki automatycznemu załadowywaniu są bardzo szybkie, przez co są też niezwykle wydajne. 
Wysoki jest koszt skrawania blachy taką maszyną, jednak ten zabieg jest opłacalny, dlatego, że urządzenie takie jest: niezwykle szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, jest bardzo dokładne - dzięki sztywnej konstrukcji, pozwala na produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w stosunkowo krótkim czasie. Możliwe to jest dzięki nowoczesnej technice pomiarowej i napędowej, cechującej się jakością cięcia laserowego. 
Przecinarki laserowe wyposażone są w nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest cięcie prostych i trudnych konturów wewnętrznych i zewnętrznych na grubych oraz cienkich blachach. 
Jakie wyposażenie posiadają lasery? W skład wyposażenia laserów wchodzą: agregat lasera, automatyczny zmieniacz palet i przenośnik taśmowy wzdłużny, układ do szybkiej wymiany głowicy, układ do napylania oleju, dziennik zdarzeń pracy lasera, automatyka wyłączająca, bariery świetlne, wielokomorowy system wyciągowy, kompaktowy filtr pyłowy i kabina ochronna. 
Maszyny tego typu wyposażone są w sterowanie CNC, które składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku, stacji dyskietek i Platformy PC. Przecinarka laserowa może ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie. Co charakteryzuje pracę lasera? Wiązka laserowa - występująca przed ostrzem, które skrawa - nagrzewa materiał obrabiany powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego podczas przecięcia. Dzięki temu materiał nie jest już tak twardy, i skrawanie go jest łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiego urządzenia, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi. 
Wycinarki laserowe tną i wykrawają w bardzo szybkim tempie. Nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to maszyny CNC, które zastępują urządzenia konwencjonalne, niezbędne do wykonywania zadań obróbczych przy małych i średnich produkcjach. 
Reasumując, lasery to kosztowne maszyny, jednakże – biorąc pod uwagę ich szybkość, dokładność i wydajność - ich zakup jest bardzo opłacalny. 

środa, 13 marca 2013

Prasy krawędziowe CNC


Krawędziarki to urządzenia, które dzięki swoim możliwościom wykonują prace związane z obróbką plastyczną materiałów – najczęściej metalu (np. blachy). Ze względu na model pracy wyróżnia się krawędziarki konwencjonalne, na których praca polega na ręcznym operowaniu urządzeniem oraz prasy krawędziowe CNC, które ze względu na całkowite zautomatyzowanie procesu produkcji nie wymagają ręcznej interwencji w prace urządzenia.

Ze względu na bardziej ekonomiczny model pracy, znacznie lepiej prezentują się krawędziarki CNC. Zwykłe prasy krawędziowe były popularne i wystarczające w czasach, które ze względu na swoją specyfikę nie wymagały tego typu rozwiązań. Współczesny rynek wciąż poszukuje rozwiązań, które są w stanie ułatwić pracę oraz sprawić, aby była ona nie tylko bardziej efektywna ale i tańsza oraz - przede wszystkim - bardziej precyzyjna. W kwestii obróbki materiałów przy użyciu krawędziarek, z wielu powodów prasa krawędziowa CNC prezentuje się znacznie korzystniej niż jej tradycyjny odpowiednik.

Tradycyjne metody obrabiania określonych przedmiotów nie są tak intuicyjne i funkcjonalne, jak krawędziarka CNC. Oba modele pras są urządzeniami solidnymi i wytrzymałymi – choćby ze względu na charakter oraz samo znaczenie prowadzonych przez nie prac. Jednak praca krawędziarki CNC to bezpośrednia gwarancja otrzymania trwałych krzywizn obrabianych materiałów – w dodatku idealnie zgodnych z założeniami projektanta, dzięki komputerowemu zautomatyzowaniu procesu produkcji.

Technologia gięcia materiałów z zastosowaniem CNC to uproszczenie procesu, zmniejszenie jego kosztów i przede wszystkim dokładność, szybkość, które są ściśle połączone z precyzją.

Prasy krawędziowe w przemyśle metalowym.


Prasa krawędziowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle metalowym. Obok takich maszyn jak tokarki, szlifierki, frezarki i wiertarki, prasy są często wykorzystywane do obróbki przedmiotów metalowych. To metal jest bowiem poddawany najczęściej metodzie prasowania. W przypadku zaistnienia potrzeby otrzymania ściśle określonych kątów odgięcia, czyli określonej krzywizny obrabianych materiałów, krawędziarka jest urządzeniem nie tylko przydatnym, ale po prostu niezastąpionym.

Prasy krawędziowe ze względu na specyfikę ich działania wykorzystuje się w bardzo konkretnych pracach. Współcześnie dostępne na rynku prasy krawędziowe CNC pozwalają na znaczne uproszczenie całego procesu prasowania obrabianego materiału dzięki nowoczesnym technologiom. Taką technologią, która jest obecnie powszechnie wykorzystywana ze względu na stosunkowo szybkie i trwałe, bardzo dobre efekty jest system komputerowego sterowania numerycznego urządzeniami do prasowania – czyli CNC. 

Plastyczne wyginania krawędzi obrabianych materiałów "na zimno" to proces, który ze względu na swoje zalety wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu metalowego. 

Prasy krawędziowe CNC to urządzenia, które dzięki możliwości kontroli ustawień i konfiguracji dot. ich działania oferują bardzo precyzyjne wyniki prowadzonych prac oraz przede wszystkim powtarzalność tychże prac, których w żaden sposób nie da się porównać z tradycyjnymi metodami obróbki krawędzi materiałów przez ich prasowanie.

Krawędziarki CNC oferowane są w różnych, dostępnych na rynku modelach, z których każda oferuje inne zalety. Popularna jest np. Krawędziarka CNC, która ze względu na stosunkowo niewielkie, ergonomiczne rozmiary oraz ekonomiczność działania doskonale się sprawdza pod względem ekonomicznym. 

Prasa krawędziowa CNC to przede wszystkim powtarzalność i precyzja – dwa czynniki, których znaczenie dla firm z wielu gałęzi przemysłu metalowego jest nie do opisania.

poniedziałek, 11 marca 2013

Frezarki konwencjonalne


W Polsce produkuj się wiele rodzajów frezarek konwencjonalnych. Tą branżą zajmują się tacy producenci, jak na przykład: Poręba, Avia i Jafo.
Frezarki Jafo – Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek S.A. to solidne, precyzyjnie budowane maszyny. Poświadczeniem tego może być fakt, że firma zajmuje się produkcją obrabiarek od siedemdziesięciu lat, ma więc duże doświadczenie w tym zakresie i cieszy się uznaniem swoich klientów.
Frezarki konwencjonalne firmy Jafo to urządzenia produkowane w różnych wersjach geometrycznych. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów tych frezarek: poziome, pionowe, ze sztywnym stołem, z głowicą pionową jedno lub dwuskrętną. Obrabiarki te są łatwe w obsłudze, co zapewnia duży komfort pracy. To efektywne maszyny. Dzięki liniałom zamocowanym do zdalnego odczytu, frezarki Jafo można stosować do precyzyjnej obróbki skrawaniem.
Frezarki konwencjonalne tego typu posiadają bezstopniową prędkość posuwów i prędkości obrotowe wrzeciona poziomego i pionowego. To urządzenia, które mogą obrabiać przedmioty ważące 350 kg.
Biorąc pod uwagę dane techniczne frezarek konwencjonalnych Jafo istotnymi parametrami są między innymi: powierzchnia robocza stołu i rowki teowe – ich ilość, szerokość i rozstaw, parametry dotyczące maksymalnego przesunięcia stołu - wzdłużne, poprzeczne i pionowe, ilość stopni posuwów, regulacja prędkości obrotowych wrzeciona poziomego i pionowego, zakres obrotów wrzeciona poziomego, stożek wrzeciona poziomego i pionowego, wysuw pinoli i kąt skrętu głowicy, silnik wrzeciona poziomego i pionowego, posuwy silnika oraz pompka chłodziwa. 

czwartek, 7 marca 2013

Frezarki CNC AVIA


Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej frezarek sterowanych numerycznie. Frezarki CNC produkowane są przez renomowanych producentów, np.: AVIA, JAFO i PORĘBA.
Przykładem frezarki cnc firmy AVIA może być Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N TNC 360. Obrabiarka ta jest solidna i dokładna. To uniwersalne urządzenie pracuje z wrzecionem poziomym albo pionowym. Ma szeroki zakres nastawianych bezstopniowo posuwów i obrotów. Na skrętnym pulpicie frezarka ma umieszczone przyciski do jej sterowania. W szafach sterowniczych frezarki znajdują się jej układy sterowania. Maszyna posiada osłonę przestrzeni roboczej do ochrony operatora. Pozwala również na frezowanie różnych materiałów z właściwymi dla nich parametrami obróbki.

Frezarkan arzędziowa CNC AVIA FNE 50 N to maszyna, którą charakteryzują jeszcze inne ważne parametry, są to między innymi: powierzchnia mocowania, rowki teowe (ich ilość, szerokość i rozstawienie), masa i obciążenie stołu, stożek wrzeciona, ilość i zakres obrotów wrzeciona, średnica otworu w podtrzymce, przesuwy (wzdłużny, pionowy i poprzeczny), posuwy (robocze i przyśpieszone) i ich ilość, moc silnika do zasilacza hydraulicznego, moc elektropompki układu chłodzenia, ręczny posuw pinoli.
Istotny jest także ręczny wysuw pinoli frezarki CNC, maksymalny kąt skręcenia głowicy – wynoszący tutaj +-45 stopni, mocowanie narzędzi sprężynowo z siłą aż 10000N i masa głowicy z przekładką.
Charakterystyczną cechą tej frezarki CNC jest jej sztywność, dzięki której sprawdza się ona znakomicie przy frezowaniu narzędziami z ostrzami z węglików spiekanych.

środa, 6 marca 2013

Szlifierki


Szlifierki to urządzenia, które przeznaczone są do szlifowania. Jednak przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania szlifierki mogą wykonywać także wiele innych skomplikowanych zabiegów obróbczych.
Można wyróżnić wiele rodzajów szlifierek produkowanych na rynku polskim i zagranicznym. Jedną z powszechnie znanych szlifierek jest wyprodukowana przez firmę PONAR Wrocław - Zakład w Kowarach szlifierkado narzędzi NUA 25.
Maszyna ta sprawdza się przy szlifowaniu i ostrzeniu noży, wałków wierteł, frezów, a także innych narzędzi.

Istotnymi parametrami technicznymi tej szlifierki są między innymi: robocza powierzchnia stołu, największa odległość między kłami koników, największa odległość pomiędzy kłami głowicy uchwytowej i konika, wznios kłów nad powierzchnię stołu oraz ruch podłużny i ruch poprzeczny stołu. Kąt skrętu stołu tej szlifierki wynosi +-45 stopni. Oprócz niego ważnymi parametrami szlifierki są jeszcze: największa odległość od stołu do osi wrzeciona ściernicy, skręt wrzeciona ściernicy w płaszczyźnie pionowej, skręt wrzeciona ściernicy w płaszczyźnie poziomej, ilość obrotów wrzeciona ściernicy i moc silnika napędzającego wrzeciono ściernicy.
Szlifierki firmy PONAR to dokładne i solidne maszyny stosowane przy produkcji mało- i wielkoseryjnej przez Polskie i zagraniczne zakłady narzędziowe. 

wtorek, 5 marca 2013

Frezarki CNC


Na rynku polskim i zagranicznym coraz więcej produkowanych jest maszyn CNC - sterowanych cyfrowo. Urządzenia te, dzięki elektronicznemu wyposażeniu umożliwiają szybsze wykonywanie na nich różnego rodzaju operacji i - co za tym idzie - znacznie ułatwiają pracę. Jarocińska Fabryka Obrabiarek S.A zajmuje się produkcją wielu rodzajów maszyn do obróbki metali. Obok maszyn konwencjonalnych zajmuje się obecnie produkcją wielu maszyn CNC. Frezarki CNC - sterowane numerycznie firmy Jafo to urządzenia, dla których istotne są następujące parametry techniczne: robocza powierzchnia stołu, rowki w stole – ich ilość, szerokość i rozstaw, maksymalne posuwy wzdłużne (oś X), poprzeczne (oś Y), pionowe (oś Z), stożek wrzeciona, kąt skrętu głowicy, wysuw pinoli, zakres prędkości obrotowych wrzeciona poziomego i pionowego, zakres posuwów bezstopniowych, wielkość posuwów szybkich, pionowych, wzdłużnych i poprzecznych, tolerancja pozycjonowania PN-81/M-55551,32 (oś X, Y, Z), tolerancja położenia PN-81/M-55551,32 (oś X, Y, Z), nominalny moment silnika napędu posuwów pionowego, wzdłużnego i poprzecznego, moc silnika napędu wrzeciona poziomego i pionowego, moc silnika pompy hydraulicznej, moc silnika elektropompki chłodziwa, moc agregatu smarowniczego i maksymalna masa obrabianego przedmiotu wraz z przyrządem.
Frezarki numeryczne wyprodukowane przez Jarocińską Fabrykę Obrabiarek S.A. cieszą się mają możliwość wielkim uznaniem na rynku polskim i zagranicznym.