środa, 15 października 2014

Skup tokarek i frezarek

Coraz powszechniejsze stają się w dzisiejszych czasach: sprzedaż i skup tokarek i frezarek. Dzieje się tak niewątpliwie z tego powodu, iż rozwija się nieustannie średnioseryjna i masowa produkcja, która realizowana jest na tego typu nowych i używanych maszynach. Co więcej, aby umożliwić szerszy dostęp do tego typu obrabiarek, wiele firm, giełd maszyn czy komisów prowadzi sprzedaż i skup tokarek i frezarek, a także innych obrabiarek do metalu.
Ale dlaczego te maszyny są tak powszechne? Tokarki do metalu to są urządzenia stosowane do obróbki skrawaniem. Pracę ich określa się mianem toczenia. Zapotrzebowanie na rynku, na tego typu maszyny wciąż wzrasta. Obrabiarki tego typu produkowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Frezarki z kolei, to obrabiarki używane przy obróbce materiałów metalowych. Obrabiają materiał przy pomocy wieloostrzowych narzędzi, frezów oraz głowic frezowych. Maszyny takie mają możliwość frezować powierzchnie krzywoliniowe, gwinty oraz rowki.
Zakłady, które je produkują ciągle je modernizują, z tego powodu praca na takich obrabiarkach zaczyna być coraz mniej skomplikowana. Tak popularny skup tokarek i frezarek uniwersalnych związany jest z tym, że mogą posiadać one niewątpliwie bogate zastosowanie przy obróbce zgrubnej, a także dokładnej.
Tokarki toczą materiały metalowe, żeliwne i stalowe. Dlatego też niewątpliwą zaletą tych urządzeń posiadających takie narzędzia jest ich szerokie zastosowanie. 




Jak są zbudowane i na czym polega praca tokarek? Tokarki do obróbki metali zbudowane są z: wrzeciennika, silnika napędowego, suportu, skrzynki posuwu, przekładni wrzeciennika, a także konika. Tokarki do metalu są to urządzenia, które zajmują się toczeniem w szczególności przedmiotów, mających wygląd brył obrotowych, jak np.: wałki, stożki, czy kule. Praca na tokarkach polega na tym, że zamieszczony w uchwycie albo w kłach obrabiany materiał, toczony jest w ruchu narzędziem tokarskim. Tokarki często zajmują się toczeniem wzdłużnym i toczeniem poprzecznym, toczeniem stożka i gwintów, toczeniem kopiowym, wytaczaniem otworu, czy nawiercaniem nakiełków. Ważne są następujące parametry tokarek: szybkość skrawania i długość, a także średnica toczenia.
Najistotniejszym wartością określającą frezarki jest robocza szerokość stołu frezarek – oznaczona w symbolu tych maszyn. 


 
Jest wiele modeli frezarek konwencjonalnych. Frezarki konwencjonalne to często maszyny regulowane w sposób ręczny, wykorzystywane często przy produkcji mało- oraz średnioseryjnej. Na rynku polskim i zagranicznym sprzedawane są głównie frezarki: stołowe, promieniowe, wspornikowe, narzędziowe, łożowe, bramowe, kopiarki, uniwersalne, do gwintów, ale też specjalistyczne rodzaje frezarek, przeznaczone do skomplikowanej obróbki materiałów. Ale jak frezarki obrabiają materiały z metalu? Narzędzie frezarki wykonuje główny obrotowy ruch. Ruchy posuwowe wykonywane są przez narzędzie oraz frezowany materiał. Kształt skrawanych powierzchni zależny jest od ostrza frezów.
Sprzedaż i skup tokarek i frezarek wzrasta, bowiem oferowane są one często z dużą ilością specjalistycznych narzędzi i przyrządów. Bogate oprzyrządowanie tych maszyn sprawia, że stają się zdecydowanie bardziej uniwersalne, wykonują trudne, specjalistyczne i skomplikowane zadania.
Dzięki dokładności i szybkości ich pracy oraz obsługi, wykorzystywane bywają niejednokrotnie w wytwórczości wielkoseryjnej lub masowej. Istnieją również w sprzedaży specjalistyczne rodzaje tokarek i frezarek. Są to głównie maszyny, które są dostosowane do branży przemysłu, dla którego mają pracować.