piątek, 14 listopada 2014

Frezarki używane

Na rynku metalowym w Polsce, ale i za granicą powszechne są nowe i używane frezarki do metalu. Frezarki do metalu – jak są zbudowane i na czym polega ich praca? Frezarki to obrabiarki wykorzystywane podczas obróbki przedmiotów metalowych. Skrawają materiał przy pomocy wieloostrzowych narzędzi, głowic frezowych lub frezów. Obrabiarki te potrafią frezować rowki, gwinty lub powierzchnie krzywoliniowe. Istotnym parametrem określającym te maszyny jest robocza szerokość stołu – nie raz podana w ich symbolu.
Nowe urządzenia tego rodzaju i frezarki używane mogą znajdować zastosowanie począwszy od produkcji jednostkowej, po wielkoseryjną, a nawet masową.
Frezarki są to obrabiarki, przeznaczone do frezowania w warsztatach, narzędziowniach i zakładach przemysłowych. Wyróżnia je duża sztywność, która powoduje ich odporność na drgania. Sprzedaje się wiele typów frezarek. Frezarki konwencjonalne to często urządzenia regulowane ręcznie, przydatne nie raz podczas wytwarzania mało- i średnioseryjnego.
Na rynku polskim i zagranicznym sprzedawane od dawna są przede wszystkim frezarki: promieniowe, stołowe, wspornikowe, wzdłużne, łożowe, bramowe, kopiarki, uniwersalne, do gwintów, oraz specjalistyczne typy frezarek, stosowane do skomplikowanej obróbki przedmiotów. Każde z tych urządzeń ma określone funkcje.
Najczęściej wykorzystywane są jednak frezarki uniwersalne, nowe, ale i frezarki używane  tego typu, o szerokim zakresie zastosowania podczas frezowania. Skrawają one materiały, tworzące bloki stalowe lub żeliwne.
Ale jak frezarki obrabiają materiały z metalu? Frezarki wyposażone są w narzędzie, które wykonuje główny ruch obrotowy. Natomiast posuwowe ruchy wykonywane są przez narzędzie i frezowany materiał. Kształt obrabianych powierzchni zależy od typu ostrza frezów. 


 
Chętnie nabywane są również nowe i używane frezarki stołowe to obrabiarki wykorzystywane do pracy w przemyśle precyzyjnym. Frezują przedmioty lekkie. To maszyny, które występują w wersji z własną podstawą, oraz jako maszyny do stawiania na stołach. Urządzenia te produkowane są jako obrabiarki, które pracują w poziomie i w pionie. Należy jedynie przekręcić wrzeciennik o 90 stopni oraz zamontować go w zmienionej pozycji na saniach poprzecznych. Obrabiarki tego typu wykorzystywane są w zakładach zegarmistrzowskich, przy produkowaniu aparatury fotooptycznej i telewizyjnej. 
Frezarki wspornikowe używane są przeważnie w warsztatach oraz w mniejszych zakładach, do frezowania jednostkowego, ale też małoseryjnego. Pionowe frezarki tego typu wykorzystywane mogą być podczas obróbki dużych naddatków. Nieraz są stosowane w pracach podczas produkcji mało- i średnioseryjnej. Realizują zadania frezerskie, a także realizują zadania wytaczarskie.
Nowe i używane frezarki narzędziowe są to maszyny, w które usprzętawiane są nie tylko narzędziownie, ale i sporej wielkości zakłady produkcyjnej, wykonujące różnego rodzaju narzędzia, uchwyty, przyrządy, lub różne wykrojniki. Dzięki bogatemu oprzyrządowaniu frezarki te są bardziej uniwersalne, mogą wykonywać trudne zabiegi frezarskie. Charakteryzują się również niemałą dokładnością. 


 
Frezarki promieniowe najbardziej wyróżnia największa wielkość przestrzeni obróbczej. Urządzenia te posiadają dwuskrętny wrzeciennik, co umożliwia im również obrabianie przedmiotów metalowych, dowolnie ulokowanych w przestrzeni. Frezarki promieniowe posiadają wrzeciennik (który przesuwa się poziomo w płaszczyźnie), podobnie, jak w wiertarkach promieniowych. Dlatego mówi się, że to są właściwie promieniowe frezarko-wiertarki.
Frezarki bramowe posiadają z kolei dwa stojaki, połączone górną belką poprzeczną, dzięki której przybierają kształt bramy. Mają bardzo sztywną budowę. Mogą mieć cztery wrzecienniki, co sprawia, że skrawanie realizowane jest na nich w sprawny sposób. Niejednokrotnie posiadają zdalne odczyty pozycji stołu, belki poprzecznej i wrzeciennika.
Bywają także w sprzedaży specjalistyczne rodzaje frezarek. To frezarki dobrane do branży przemysłu, w którym mają być używane. Mogą to być na przykład frezarki do obróbki zębów frezów, lub frezarki do gwintowników. 
 

środa, 15 października 2014

Skup tokarek i frezarek

Coraz powszechniejsze stają się w dzisiejszych czasach: sprzedaż i skup tokarek i frezarek. Dzieje się tak niewątpliwie z tego powodu, iż rozwija się nieustannie średnioseryjna i masowa produkcja, która realizowana jest na tego typu nowych i używanych maszynach. Co więcej, aby umożliwić szerszy dostęp do tego typu obrabiarek, wiele firm, giełd maszyn czy komisów prowadzi sprzedaż i skup tokarek i frezarek, a także innych obrabiarek do metalu.
Ale dlaczego te maszyny są tak powszechne? Tokarki do metalu to są urządzenia stosowane do obróbki skrawaniem. Pracę ich określa się mianem toczenia. Zapotrzebowanie na rynku, na tego typu maszyny wciąż wzrasta. Obrabiarki tego typu produkowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Frezarki z kolei, to obrabiarki używane przy obróbce materiałów metalowych. Obrabiają materiał przy pomocy wieloostrzowych narzędzi, frezów oraz głowic frezowych. Maszyny takie mają możliwość frezować powierzchnie krzywoliniowe, gwinty oraz rowki.
Zakłady, które je produkują ciągle je modernizują, z tego powodu praca na takich obrabiarkach zaczyna być coraz mniej skomplikowana. Tak popularny skup tokarek i frezarek uniwersalnych związany jest z tym, że mogą posiadać one niewątpliwie bogate zastosowanie przy obróbce zgrubnej, a także dokładnej.
Tokarki toczą materiały metalowe, żeliwne i stalowe. Dlatego też niewątpliwą zaletą tych urządzeń posiadających takie narzędzia jest ich szerokie zastosowanie. 




Jak są zbudowane i na czym polega praca tokarek? Tokarki do obróbki metali zbudowane są z: wrzeciennika, silnika napędowego, suportu, skrzynki posuwu, przekładni wrzeciennika, a także konika. Tokarki do metalu są to urządzenia, które zajmują się toczeniem w szczególności przedmiotów, mających wygląd brył obrotowych, jak np.: wałki, stożki, czy kule. Praca na tokarkach polega na tym, że zamieszczony w uchwycie albo w kłach obrabiany materiał, toczony jest w ruchu narzędziem tokarskim. Tokarki często zajmują się toczeniem wzdłużnym i toczeniem poprzecznym, toczeniem stożka i gwintów, toczeniem kopiowym, wytaczaniem otworu, czy nawiercaniem nakiełków. Ważne są następujące parametry tokarek: szybkość skrawania i długość, a także średnica toczenia.
Najistotniejszym wartością określającą frezarki jest robocza szerokość stołu frezarek – oznaczona w symbolu tych maszyn. 


 
Jest wiele modeli frezarek konwencjonalnych. Frezarki konwencjonalne to często maszyny regulowane w sposób ręczny, wykorzystywane często przy produkcji mało- oraz średnioseryjnej. Na rynku polskim i zagranicznym sprzedawane są głównie frezarki: stołowe, promieniowe, wspornikowe, narzędziowe, łożowe, bramowe, kopiarki, uniwersalne, do gwintów, ale też specjalistyczne rodzaje frezarek, przeznaczone do skomplikowanej obróbki materiałów. Ale jak frezarki obrabiają materiały z metalu? Narzędzie frezarki wykonuje główny obrotowy ruch. Ruchy posuwowe wykonywane są przez narzędzie oraz frezowany materiał. Kształt skrawanych powierzchni zależny jest od ostrza frezów.
Sprzedaż i skup tokarek i frezarek wzrasta, bowiem oferowane są one często z dużą ilością specjalistycznych narzędzi i przyrządów. Bogate oprzyrządowanie tych maszyn sprawia, że stają się zdecydowanie bardziej uniwersalne, wykonują trudne, specjalistyczne i skomplikowane zadania.
Dzięki dokładności i szybkości ich pracy oraz obsługi, wykorzystywane bywają niejednokrotnie w wytwórczości wielkoseryjnej lub masowej. Istnieją również w sprzedaży specjalistyczne rodzaje tokarek i frezarek. Są to głównie maszyny, które są dostosowane do branży przemysłu, dla którego mają pracować.

środa, 23 lipca 2014

Skup krawędziarek

W Polsce bardzo atrakcyjne są prasy krawędziowe do obrabiania metali, wytwarzane przez fabryki krajowe, niemieckie, ale również japońskie. Z tego względu nieustannie rozwija się sprzedaż i skup krawędziarek.
Prasy krawędziowe wykorzystywane do obróbki przedmiotów z metali to inaczej krawędziarki. Prasy krawędziowe konwencjonalne są to obrabiarki, których funkcjonowanie całkowicie zależy od umiejętności, tudzież doświadczenia obsługującego.
Sprzedaż i skup krawędziarek sterowanych numerycznie do obróbki przedmiotów wykonanych z metali jest tak powszechny, ponieważ są to prasy, przeprowadzające zadania obróbcze według wcześniej wpisanych do komputerowego programu danych. Dzięki wpisanym do programu komputerowego parametrom, obrabiarki tego typu są precyzyjne, ale też szybko przeprowadzają zaprogramowane uprzednio zabiegi.
Na całym świecie jest coraz więcej firm, które rozpowszechniają sprzedaż i skup krawędziarek, obrabiarek,które świetnie sprawdzają się do realizowania prasowania „na zimno” elementów z metali.
Produkujące tego rodzaju obrabiarki firmy nie spoczywają na laurach , dlatego też mimo iż te maszyny uchodzą za bardzo dokładne, cały czas je usprawniają, sprawiając tym samym, że stają się one coraz bardziej wielozadaniowe oraz nadają się do realizowania coraz większej liczby zabiegów obróbczych. 

Prasy krawędziowe CNC przeznaczone do obrabiania materiałów metalowych, na skutek posiadania sterowania liczbowego, zapamiętującego wpisane już do programów komputerowych dane, mają możliwość szybkiego, a także precyzyjnego powielania zadań związanych z obróbką.
Z powodu tego, że wykonywana na nich praca staje się coraz prostsza, ale też szybsza, powiększa się na nie popyt, a klienci zadowoleni są z oszczędności czasu i na skutek tego ekonomicznością środków pieniężnych ponoszoną za przeprowadzaną na takich prasach fabrykację. Są to dokładne, skuteczne ale też ekonomiczne obrabiarki, które z powodu dysponowania naprawdę wielu, cieszą się dobrą renomą wśród nabywców z całego świata. 
 
Z wyjątkiem nowych pras krawędziowych, coraz to więcej sprzedających oferuje teraz prasy krawędziowe używane do metalu. Sprzedawcy oferują tego rodzaju urządzenia po przeglądach technicznych oraz wyposażone w bogate akcesoria, ale też prowadzą często skup krawędziarek.
Takie specjalistyczne narzędzia do krawędziarek pozwalają na rozszerzenie działania takich maszyn. Dodatkowo, sprzedawcy pozwalają na wypróbowanie prasy na ruchu i pozwalają dzięki temu przekonać się, czy konkretna maszyna w sposób określony realizować będzie zamierzone zabiegi.
Podsumowując, nie tylko w Polsce, ale i za granicą upłynnianych jest teraz mnóstwo rodzajów krawędziarek do metali, wykorzystywanych do realizacji przeróżnych zabiegów obróbczych. Obrabiarki tego rodzaju mają przeróżne gabaryty, lub parametry pracy obróbczej. Wiele osób zastanawia się, jaką prasę krawędziową wybrać? Konkludując, ażeby dobrać trafną tego rodzaju maszynę do przeprowadzania konkretnych operacji powiązanych z obróbką materiałów z metalu, powinno się udać do fachowców prowadzących sprzedaż i skup krawędziarek, którzy pomogą nam w doborze właściwej krawędziarki, jej typu i modelu. Ale należy też pamiętać, żeby sugerować się znamiennymi dla tego typu pras wielkościami technicznymi. Ale kto może obsługiwać prasy krawędziowe? Nie zapominajmy o tym, że prasy krawędziowe mogą być obsługiwane jedynie przez osoby, przeszkolone z zakresu obsługi tego rodzaju urządzeń i bezpieczeństwa pracy, inaczej zasad bhp, ale także mają właściwą wiedzę pracy oraz obsługi tego rodzaju maszyn.

piątek, 27 czerwca 2014

Skup obrabiarek do metalu

W Polsce i za granicą rozwija się nieustannie sprzedaż i skup obrabiarek do metalu. Są to różne urządzenia do obróbki plastycznej oraz do obróbki skrawaniem. Urządzenia takie to: tokarki, frezarki, szlifierki, prasy i lasery.
Sprzedaż i skup obrabiarek do metalu dotyczy maszyn produkowanych jako konwencjonalne – wykorzystywane przy produkcji mało- i średnioseryjnej, lub jako urządzenia CNC – niezbędnych przy produkcji wielkoseryjnej i masowej.
Obrabiarki ze sterowaniem CNC, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego z zakodowanymi w pamięci programami, sprawiają, że praca na nich przebiega w sposób szybszy niż na innych urządzeniach konwencjonalnych.
Aby ułatwić na rynku sprzedaż i skup obrabiarek do metalu pojawia się jeszcze więcej firm, które zajmują się skupem i sprzedażą takich urządzeń, komisów maszyn, czy giełd maszyn, które oferują wiele różnych modeli urządzeń tego typu. 


Czym się charakteryzuje komis maszyn? Jest to instytucja, która pomaga nie tylko sprzedawać, ale też umożliwia skup obrabiarek do metalu - nowych i używanych, według wytycznych zapisanych w umowie danego komisu. Ktoś, kto pozbywa się maszyny i zleca sprzedaż komisowi zostaje zleceniodawcą. Komis zajmuje się zbyciem maszyny, ale żąda podanej w umowie prowizji za przeprowadzenie takiej transakcji. 


Giełda maszyn – jakie pełni funkcje? Giełda maszyn – czym się charakteryzuje? Giełda maszyn funkcjonuje jako spotkanie handlowe, ustalone, żeby umożliwić zarówno kupującym, jak i sprzedającym osiągnięcie celu, wiążącego się ze sprzedażą i skupem maszyn do metalu. Giełdy działają zgodnie z określonymi wcześniej regulaminami.
Na całym świecie prowadzona jest sprzedaż i skup obrabiarek do metalu - wielu maszyn do metali konwencjonalnych i CNC, zarówno nowych, jak i używanych. Nowe maszyny to urządzenia polskich, ale też zagranicznych producentów, na które kupujący posiada gwarancję od producenta. Urządzenia używane można nabyć nieraz dużo taniej. Sprzedawcy zgadzają się często na sprawdzenie tego typu maszyn , żeby sprawdził on stan techniczny i możliwości danego urządzenia. Kupujący może wtedy sprawdzić wymagania techniczne i jakościowe urządzenia i rozważyć, czy są one zgodne z wykonywaniem później na nich zadań obróbczych oraz aby urządzenia były dobrane zgodnie z ich przeznaczeniem. Sprzedawcy proponują obecnie maszyny używane sprawdzone, gotowe do pracy.

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Używane tokarki CNC

Najbardziej znanymi z obrabiarek ze sterowaniem numerycznym, upłynnianymi na rynku metalowym są używane tokarki CNC. Tokarki takie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów, ponieważ są stosunkowo niedrogie – w porównaniu do nowych maszyn tego typu, a często są w bardzo dobrym stanie, po wykonanych przeglądach technicznych i z bogatym oprzyrządowaniem.
Używane tokarki CNC kupowane są do różnych zakładów produkcyjnych, narzędziowych oraz warsztatów.
Tokarki te tworzą zabiegi na przedmiotach umieszczonych w kłach ich konika i wrzeciona co podpowiada już sama nazwa tych obrabiarek.
Jak są zbudowane i na czym polega praca tokarek? Obrabiarki takie wyposażone są w wrzeciennik z przekładniami czy silnik napędowy. Jest możliwość obliczenia mocy toczenia tego typu tokarką. Podaje się ją w mm na minutę.
Używane tokarki CNC realizują na przykład takie zabiegi, jak wiercenie, rozwiercanie, toczenie wzdłużne i poprzeczne, albo toczenie kopiowe. Maszyny tego rodzaju mogą realizować także wiele innych, niewymienionych tutaj zadań. Jednak do ich realizacji wymagane jest wyposażenie ich w specjalne przyrządy. Takie obrabiarki sterowane numerycznie toczą, ale również mogą wiercić, co jest najważniejszym zadaniem wiertarki lub frezować, podobnie jak frezarki. 



Tokarki CNC używane usprzętowione w niestandardowe sterowanie cyfrowe, umożliwiają korekcję narzędzia - co ciekawe - co do jednego mikrona. Urządzenia takie umieją nawet zapamiętać całe programy obróbki, czego nie umieją modele konwencjonalne. Nowoczesne, zautomatyzowane tokarki są to unowocześnione, skomputeryzowane maszyny, które pamiętają swój program swojej obróbki. 



Rozpowszechnione jest przekonanie, że cały czas wzrasta zapotrzebowanie na te maszyny ze sterowaniem cyfrowym, mając na uwadze ich liczne przymioty. Powoduje to, że producenci tego typu obrabiarek, chcąc zaspokoić swoich klientów, szukają cały czas nowoczesnych rozwiązań, by ulepszyć wykonywane maszyny czy też ich oprzyrządowanie. Tokarki takie wyposażane są w nowoczesne i zaawansowane sterowanie, które sprawia, że te tokarki są bardzo wydajne. Umożliwia ono też na obróbkę precyzyjną i zgrubną, ale również upraszcza realizację poszczególnych operacji skrawaniem. Potrafią one frezować tudzież toczyć, podczas jednego zamocowania materiału. Najbardziej znane na rynku metalowym używane tokarki CNC są to tokarki takich producentów, jak np. FAMOT, FAT i PORĘBA. Sprzedający bardzo często sprzedają tokarki CNC usprzętowione w uchwyty 3 i 4 szczękowe, podajnik prętów, elektroniczne kółka pomocne przy pracy konwencjonalnej, i transportery wiórów. Nabycie tego rodzaju używanych urządzeń jest korzystne, w szczególności dla dużych fabryk lub zakładów, które zajmują się wielkoseryjną i masową produkcją, i dla małych fabryk dla których nie koniecznie zyskowny jest zakup nowych i drogich maszyn. Wtedy kupują takie urządzenia używane, spełniające ich wymagania techniczne, a także jakościowe.

wtorek, 4 marca 2014

Szlifierki używane

Szlifierki do metalu to obecnie często poszukiwane maszyny na rynku metalowym. Ale klienci interesują się nie tylko nowymi maszynami tego typu. Chętnie nabywane są szlifierki używane.
Szlifierki do metali przeznaczone są zwłaszcza do szlifowania materiałów z metalu. Wykorzystywane są także do ostrzenia części maszyn, a także narzędzi, na przykład: frezów, noży, wierteł lub wałków.
Większe narzędziownie, zajmujące się wytwórczością na dużą skalę, wyposażane są w nowe maszyny. Narzędziownie, które trudnią się obróbką - mało- i średnioseryjną - zaopatrywane są częściej w szlifierki używane, bo kupno nowych urządzeń, niewątpliwie droższych, mogłoby nie być dla nich korzystne.
Szlifierki można podzielić na produkcyjne, bezkłowe czy uniwersalne, najczęściej stosowane, ze względu na ich funkcjonalność.
Na jakie parametry techniczne charakteryzujące szlifierkę do metalu powinni zwrócić uwagę kupujący nowe i używane szlifierki? Charakterystyczne parametry szlifierki to: powierzchnia stołu roboczego, posuw wzdłużny, posuw poprzeczny, największa średnica ściernicy, moc wrzeciona, pionowy ruch wrzeciona, zakres obrotu górnego stołu, stożek wewnętrzny głowicy, przesuw kolumny i zakres prędkości wrzeciona do szlifowania w obu kierunkach. 


Nie tylko nowe, ale i używane szlifierki do obróbki metalu wyposażone są często w przyrządy specjalistyczne, które umożliwiają tym urządzeniom wykonywanie różnorodnych zadań związanych ze szlifowaniem. 



Kto może być operatorem szlifierek? Maszyny tego typu mogą być obsługiwane przez osoby, które przeszły szkolenie w zakresie obsługi tego typu obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, ale również mają należytą wiedzę o pracy i obsłudze tych urządzeń.
Jaką szlifierkę kupić? Zanim kupimy nową maszynę tego typu, lub szlifierkę używaną powinniśmy przeanalizować, jaka obrabiarka tego rodzaju może być właściwa do wykonywania konkretnych zadań z zakresu szlifowania materiałów metalowych, będzie miała odpowiednie parametry, a także będzie szybka, sprawna i wydajna.
Konkludując, popyt na szlifierki używane jest obecnie bardzo duży, bo są to dokładne maszyny, które wyróżniają się dużą sztywnością budowy, a do tego są oferowane w często bardzo atrakcyjnych cenach.

czwartek, 23 stycznia 2014

Skup tokarek

Tokarki to są obrabiarki używane do toczenia metali. Obecnie na całym świecie wzrasta zapotrzebowanie na takie maszyny, dlatego rozwija się zarówno sprzedaż, jak i skup tokarek do metali.
Tokarki, podobnie, jak inne urządzenia do obróbki przedmiotów metalowych wykorzystywane do prac realizowanych w hutach, fabrykach, zakładach produkcyjnych czy narzędziowniach.
W Polsce i za granicą rośnie liczba osób zainteresowanych produkcją na tokarkach. Dlatego też powstają co róż to nowe firmy, które oferują sprzedaż i skup tokarek.
Ale na czym polega praca tych maszyn? Pracę takich obrabiarek nazywa się toczeniem. Tokarki do obróbki metali są to na rynku najpowszechniejsze w przemyśle metalowym urządzenia. Są obrabiarkami często wykorzystywanymi w przemyśle metalowym, z tego względu ich sprzedaż stale się powiększa. Zakłady, które je produkują ustawicznie je modernizują, z tego powodu praca na nich staje się niekiedy mniej skomplikowana.
Firmy które prowadzą sprzedaż i skup tokarek  proponują tokarki konwencjonalne w wielu wersjach i modelach. Najczęściej kupujący wybierają tokarki uniwersalne. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tokarki uniwersalne mogą posiadać duży zakres zastosowania przy obróbce zgrubnej, a także dokładnej. Skrawają przedmioty metalowe, stalowe oraz żeliwne. 


 
Wszystkie z typów tokarek przeznaczone są do realizacji danego zadania. W celu rozszerzenia działalności niektórych typów takich obrabiarek, ich producenci i firmy, które prowadzą sprzedaż i skup tokarek oferują do nich wiele narzędzi dodatkowych, przyrządów uniwersalnych, które pasują do wielu modeli tych obrabiarek.
Narzędzia specjalistyczne ułatwiają pracę i pozwalają na realizację na tych maszynach złożonych zabiegów z zakresu obróbki metalu takich, których nie można zrobić bez wykorzystania tego typu dodatkowych przyrządów. Stąd nabycie tego typu specjalnego oprzyrządowania wiąże się głównie z olbrzymimi profitami w pracy, bo maszyny posiadające takie specjalistyczne przyrządy umieją realizować zadania, które wykonują w zasadzie inne maszyny do obrabiania metali (przecinarki, czy wiertarki). Stąd też niewątpliwą zaletą takich obrabiarek mających takie narzędzia jest ich szerokie zastosowanie. Dlatego też, stosujące je do realizacji zadań obróbczych fabryki nie muszą dysponować w takiej sytuacji znaczącym asortymentem obrabiarek do obróbki metali. 


 
Można by w tym miejscu zadać pytanie, jak zbudowane są i w jaki sposób pracują tokarki? Tokarki składają się z: wrzeciennika, silnika napędowego, suportu, skrzynki posuwu, przekładni wrzeciennika, czy też konika. Tokarki do metali to maszyny, zajmujące się obrabianiem szczególnie materiałów, posiadających wygląd brył obrotowych, jak: wałki, stożki, czy kule. Obrabiarki takie skrawają materiały najczęściej specjalnym nożem tokarskim, lub też wiertłem. Działanie tokarek polega na tym, że zamieszczony w uchwycie albo w kłach przeznaczony do obróbki materiał, toczony jest w ruchu narzędziem tokarskim. Do istotnych parametrów tokarek należą: średnica i długość toczenia oraz szybkość skrawania.
Obecnie na całym świecie produkuje się wiele tokarek. Rosnąca w szalonym tempie liczba powstających firm proponujących sprzedaż i skup tokarek oferuje bogaty asortyment tego typu urządzeń używanych. Nabycie tego rodzaju obrabiarek jest niezwykle zyskowne, głównie dla niewielkich narzędziowni a także zakładów, które zajmują się średnioseryjną produkcją, dla których nie koniecznie opłacalny jest zakup nowych i często kosztownych maszyn. Wówczas zaopatrują się w maszyny używane, zgodne z ich potrzebami jakościowymi i technicznymi.
W Polsce i za granicą dużym zainteresowaniem nabywców cieszą się tokarki takich polskich producentów, jak: TUM, TUD, TUJ oraz TUR. Uznanie uzyskały też takie zagraniczne marki, jak na przykład: CU, 3MM C13M, czy też 16K20, które prezentują oczekiwaną przez klientów jakość.

piątek, 3 stycznia 2014

Prasy rewolwerowe

Obecnie na świecie tworzonych jest mnóstwo modeli pras, między innymi prasy rewolwerowe. Urządzenia te używane są przy obróbce w warsztatach, narzędziowniach ale też w zakładach produkcyjnych i fabrykach. Takie maszyny mogą posiadać różnorodne typy korpusów. Z tego względu można je podzielić na prasy rewolwerowe ramowe i prasy wysięgowe. Można by te urządzenia podzielić także na wykrawarki mające głowicę pojedynczą - czyli urządzenia nie posiadające rewolweru oraz prasy rewolwerowe.
A jakie cechy charakterystyczne posiadają prasy rewolwerowe? Prasy rewolwerowe to są wykrawarki sterowane cyfrowo. Dzięki wyposażeniu w zmodernizowane technologicznie sterowanie numeryczne, pozwalające na wytwórczość opierającą się na poprzednio wprowadzonych do programu obrabiarki parametrów, obrabiarki tego rodzaju są nadzwyczaj skrupulatne oraz wydajne. Prasy rewolwerowe, jak już sama nazwa wskazuje, usprzętowione są w rewolwer narzędziowy. Może on posiadać wiele stacji o różnej średnicy narzędzia. 


Na wyposażeniu, prasy rewolwerowe mają często dużo specjalistycznych przyrządów, które umożliwiają wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych operacji obróbki skrawaniem. W tej sytuacji prasy tego rodzaju przeznaczone są do obrabiania wymyślnych operacji, bez konieczności nadzoru. 

 
Urządzenia tego rodzaju zaopatrzone są w system, który zapewnia samoczynne wymienianie przyrządów, ale też automatyczne podwyższanie określonej matrycy, bez używania podkładek do wygładzenia narzędzi. Dzięki tego typu zaletom, prasy rewolwerowe w sprawny sposób wykonują obróbkę o wysokiej jakości.
Oprócz nowych pras rewolwerowych, coraz to więcej sprzedających sprzedaje aktualnie tego rodzaju używane urządzenia do obróbki metali. Ich sprzedawcy proponują tego rodzaju urządzenia po przeglądach technicznych i usprzętowione w różnego rodzaju wyposażenie. Takie specjalistyczne akcesoria umożliwiają rozszerzenie działalności tego typu urządzeń. Prócz tego, sprzedający umożliwiają na wypróbowywanie obrabiarki na ruchu, oraz pozwalają przekonać się, czy konkretna maszyna w odpowiedni sposób realizować będzie zaplanowane zabiegi.
Można stwierdzić, że by dostosować poprawną tego typu maszynę do realizowania określonych zabiegów związanych z obróbką materiałów z metalu, trzeba pamiętać, żeby kierować się znaczącymi dla takich maszyn wielkościami technicznymi.