piątek, 11 października 2013

Wtryskarki nowe i używane

Dużym zainteresowaniem wśród nabywców z całego świata cieszą się nowe i używane wtryskarki.
Ale co to są za maszyny? Na czym polega ich praca? Wtryskarki nowe i używane  wykorzystywane są do zakładach produkcyjnych i fabrykach do prasowania wtryskowego.
Prasowanie wtryskowe charakteryzuje się uplastycznianiem tworzywa w cylindrze wtryskarki, a także na silnym, pod wpływem ciśnienia, wyciśnięciu uplastycznionego surowca do formy - która nadaje mu kształt. Zespolone tworzywo zmienia się w formie w materiał o zadanym wyglądzie. Tworzywo, znajdujące się w cylindrze maszyny zostaje uplastycznione. 
Ostatnia część procesu określana jest mianem zestalenia. Zestalenie może mieć różną formę, odpowiednią do własności tworzyw. Jednak, by materiał zestalił się z tworzywem termoplastycznym jego temperatura musi być niższa niż temperatura mięknienia. Przy tworzywach termoutwardzalnych z kolei temperatura materiału musi być wyższa od temperatury cylindra wtryskowego.
Sprzedawcy i producenci oferują coraz więcej takich unowocześnionych maszyn. Wtryskarki nowe i używane  znajdują więc zastosowanie zarówno przy produkcji mało-, średnio-, jak i wielkoseryjnej.


Wzrasta liczba nabywców na tłokowe wtryskarki nowe i używane. Jak są zbudowane takie maszyny? Urządzenia takie składają się z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej, a także grzejnika elektrycznego.


Z czego zbudowane są z kolei wtryskarki ślimakowe? Urządzenia takie zbudowane są z: cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy, a także z grzejnika elektrycznego.
Czym charakteryzuje się praca wtryskarek tłokowych? W takich maszynach, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w stronę dyszy wtryskowej. Tworzywo staje się uplastycznione dzięki grzejnikom, które umieszczone są wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie a następnie wypycha jego część do formy wtryskowej. Znaczne straty ciśnienia, powoduje przenoszenie ciśnienia dzięki warstwie nie uplastycznionego materiału. Aby materiał ten był równomiernie ogrzany w cylindrze takiego urządzenia zamieszczony zostaje tak zwany rozdzielacz masy tworzywa , czyli torpeda. Czasem zdarza się, że warstwy znajdujące się dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzane. Działa to ujemnie na cały zabieg, ponieważ materiał ten ogrzany nierównomiernie przyczynia się do pojawienie się wewnętrznych naprężeń w wytworzonym na wtryskarce fabrykacie. Dlatego często wykorzystywane są do realizacji tego rodzaju zabiegów nowe i używane wtryskarki ślimakowe.
Praca takich maszyn charakteryzuje się tym, że tworzywo uplastyczniane przemieszcza się przez obracający się ślimak do cylindra i w taki sposób zostaje uplastyczniony. Zgromadzony w przedniej części wtryskarki materiał powoduje nacisk na powierzchnię ślimaka i doprowadza do jego stopniowego cofania się. Podczas, gdy dochodzi w części przedniej cylindra do uplastyczniania a także sprężania tworzywa dysza jest zamknięta. Dlatego też tworzywo nie wypływa. Podczas wtryskiwania tworzywa zwrotny zawór nie daje możliwości na cofanie się tworzywa przez kanał ślimaka.
W ślimakowych wtryskarkach ślimak, który się obraca powoduje mieszanie materiału oraz powoduje jego równomierne ogrzewanie. Uplastyczniony materiał wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego tworzywa. Z tego powodu straty ciśnienia ,które powstają w cylindrze, w wyniku oporów przepływu tworzywa są niewielkie, wynoszą jedynie od 5 do 10%. Niejednokrotnie stosowaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy.
Budowa, jakość i ekonomiczność konstruowanych i sprzedawanych obecnie wtryskarek pozwala na stwierdzenie, że są to dobre maszyny. Ich precyzyjność pracy wpływa na coraz większy zbyt nie tylko nowych, ale i używanych wtryskarek.