poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Wiertarki

Wiertarki przeznaczone są najczęściej do wiercenia otworów w przedmiotach z metalu. W Polsce i za granicą sprzedaje się wiele modeli wiertarek do metalu. Można by w tym miejscu zadać pytanie, na czym polega praca wiertarek?
Wiertarki zajmują się wierceniem, wywiercaniem i rozwiercaniem przedmiotów metalowych za pomocą przeróżnych przeznaczonych do tego celu wierteł.






Wiertarki do obróbki metali, których sprzedaż wciąż wzrasta to przede wszystkim nieduże i lekkie wiertarki stołowe. Obrabiarki tego rodzaju są przede wszystkim pożądane podczas wiercenia oraz wywiercania niedużych otworów w małych przedmiotach wykonanych z metalu. Wiertarki takie najczęściej mają trzy prędkości pracy oraz mechaniczną przekładnię do zmiany obrotów. Na wyposażeniu mają one czasem uchwyt wiertarski o średnicy od 1-16 mm. W skład ich wyposażenia często wchodzi też cyfrowy pomiar głębokości. Decydujące parametry techniczne takich wiertarek odnoszą się często do ich średnicy wiercenia w stali, w żeliwie, przesuwu wrzeciona i wrzeciennika oraz prędkości wrzeciona. To znakomite urządzenia do używania w warsztatach czy narzędziowniach, podejmujących produkcję jednostkową oraz małoseryjną.
Czym charakteryzują się wiertarki promieniowe? Promieniowe wiertarki wykorzystywane podczas obróbki skrawaniem metalu są to szybkie oraz dokładne obrabiarki, które są chętnie wybierane do pracy w dużych zakładach produkcyjnych, ale też fabrykach, trudniących się wierceniem sporej wielkości otworów, w przedmiotach ciężkich i o dużych gabarytach. Używane są one do wielu zadań obróbczych, np. wiercenia, ale także gwintowania.
Aby rozszerzyć działalność wiertarek promieniowych, można wykorzystywać podczas obróbki specjalne przyrządy i dzięki temu wykonywać wielorakie zadania obróbcze.



Wiertarki kadłubowe do metali są to maszyny które cechują się dużą sztywnością budowy. Cecha ta sprawia, że te solidne wiertarki są często stosowane podczas produkcji masowej. Ułatwieniem ułatwieniem obróbki na tych wiertarkach jest umożliwienie wykonania bezproblemowej wymiany narzędzi, z wykorzystaniem uchwytów szybkomocujących.
Wiertarki słupowe to przede wszystkim niezwykle uniwersalne maszyny. Wykorzystuje się je głównie w warsztatach usługowych czy naprawczych do wykonywania zadań obróbczych na przedmiotach sporych gabarytów. Obrabiarki tego rodzaju wyposażone są w posuwy mechaniczne. Są to urządzenia o sztywnej budowie, wyróżniające się dużą precyzją realizacji zabiegów wiertarskich. Tak, jak wiertarki kadłubowe, mają stoły z rowkami teowymi, które pozwalają im na szybkie zamocowanie na nich przedmiotów obróbki. Jeśli chodzi o wiertarki koordynacyjne do metalu, to są wiertarki z elektromechanicznym sterowaniem. Posuwy stołu tych wiertarek uruchamiane są przy pomocy jojsticka, natomiast napędy każdej osi ich stołu nie są od siebie zależne. Posiadają również uchylno-obrotowy stół na łożu a także narzędziowa szafka z oprzyrządowaniem.
I wreszcie uniwersalne wiertarki, są to z kolei najpowszechniejsze maszyny przeznaczone do obróbki takiej, jak wiercenie, czy rozwiercanie.
Producenci wiertarek do obróbki przedmiotów metalowych, oprócz wielu typów tego rodzaju wiertarek, cechujących się nowoczesną konstrukcją budowy i działania, proponują do nich też coraz więcej oprzyrządowania.
Kto może obsługiwać wiertarki? Maszyny tego rodzaju mogą być obsługiwane przez osoby, które przeszły szkolenie z obsługi takich obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, ale też posiadają właściwą wiedzę dotyczącą ich pracy i obsługiwania. Zanim kupimy wiertarkę powinniśmy rozważyć, jaka obrabiarka tego typu będzie odpowiednia do przeprowadzania danych zabiegów wiertarskich, będzie miała odpowiednie parametry, czy też - krótko mówiąc - będzie szybka, sprawna i wydajna.
Konkludując, wiertarki do obróbki przedmiotów wykonanych z metali to są precyzyjne i dobre obrabiarki, przystosowane do wykonywania skomplikowanych zadań obróbczych. Wiertarki to maszyny, które poza typowymi zadaniami wiertarskimi nadają się do realizacji obróbki wykańczającej oraz do różnego typu skomplikowanych zabiegów obróbczych na przedmiotach wykonanych z metali.