sobota, 20 lipca 2013

Wtryskarki do metalu

Czym charakteryzuje się wtryskarka i jaki jest sposób jej pracy? Praca wtryskarki do metalu polega na uplastycznieniu surowca w cylindrze urządzenia oraz na energicznym wyciśnięciu uplastycznionego półfabrykatu do formy. Zespolony materiał zmienia się w formie wtryskarki w fabrykat o wymaganym kształcie. Tworzywo, znajdujące się w cylindrze maszyny zostaje uplastycznione. Końcowa faza procesu określana jest mianem zestalenia.
Zestalenie może przebiegać w różnoraki sposób, odpowiedni do własności tworzyw. Jednak, by doszło do zestalenia materiału z tworzywa termoplastycznego jego temperatura musi być niższa niż temperatura mięknienia. Przy tworzywach termoutwardzalnych z kolei temperatura materiału musi być wyższa niż temperatura cylindra wtryskowego. Prasowanie wtryskowe występuje na wtryskarkach tłokowych lub na wtryskarkach ślimakowych.
Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki tłokowej? Wtryskarka tłokowa zbudowana jest z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej, a także grzejnika elektrycznego.
Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki ślimakowej? Urządzenie takie składa się mianowicie z cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy, a także z grzejnika elektrycznego.


Jak działają wtryskarki tłokowe? W urządzeniach tego typu, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w kierunku dyszy wtryskowej. Materiał zostaje uplastyczniony dzięki grzejnikom, umieszczonym wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie, a potem wypycha jego część do formy wtryskowej. Duże straty ciśnienia, bo około 50 % ciśnienia na długości cylindra, wywołuje przekazywanie ciśnienia za pośrednictwem warstwy nie uplastycznionego tworzywa. Aby materiał ten był dokładnie ogrzany w cylindrze takiej maszyny umieszcza się tak zwany rozdzielacz masy tworzywa, nazywany torpedą.
Czasem zdarza się, że warstwy, które są dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzewane. Działa to negatywnie na cały proces, ponieważ materiał ten ogrzany nierównomiernie powoduje powstanie naprężeń wewnętrznych w gotowym już, wytworzonym fabrykacie. Dlatego często używane są do wykonywania tego typu zadań wtryskarki ślimakowe.


Praca takich maszyn polega na tym, że materiał poddawany uplastycznieniu przemieszcza się przez obracający się ślimak do cylindra i w ten sposób staje się uplastyczniony. Zgromadzony z przodu maszyny materiał powoduje nacisk na powierzchnię ślimaka i doprowadza do jego stopniowego cofania się. W sytuacji, gdy dochodzi w części przedniej cylindra do uplastyczniania i sprężania tworzywa, dysza jest zamknięta. Dzięki temu tworzywo nie wypływa. Gdy dochodzi do wtrysku tworzywa, podczas nacisku ślimaka na powierzchnię czołową uplastycznionego tworzywa – zwrotny zawór nie pozwala na cofanie się materiału przez kanał ślimaka.
Czym różni się praca wtryskarek tłokowych i wtryskarek ślimakowych? Maszyny te w różny sposób uplastyczniają tworzywo, w inny sposób także przekazują ciśnienie. W ślimakowych wtryskarkach obracający się ślimak przyczynia się do mieszania materiału i sprawia jego równomierne ogrzewanie. Uplastyczniony materiał wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego tworzywa. Dlatego straty ciśnienia, związane z oporami przepływu tworzywa są niewielkie, wynoszą jedynie od 5 do 10%.
Często wykorzystywaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy.

piątek, 12 lipca 2013

Prasy hydrauliczne

Prasy hydrauliczne do metalu to są maszyny, które przeznaczone są przede wszystkim do prasowania przedmiotów wyprodukowanych z różnego rodzaju metali. Taki zabieg polega na nacisku na takie przedmioty, które podczas obróbki ulokowane są pomiędzy roboczymi modułami prasy hydraulicznej.
Teraz w Polsce i za granicą budowanych jest mnóstwo rodzajów prasy hydraulicznych. W naszym kraju bardzo chętnie kupowane są nie tylko nowe prasy, ale też polskie, czeskie, rosyjskie i japońskie prasy hydrauliczne używane do metalu, sprzedawane w bardzo dobrym stanie i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Prasy hydrauliczne do obróbki przedmiotów metalowych mogą posiadać bogate modele korpusów. Ze względu na to możemy je podzielić na ramowe prasy hydrauliczne, tudzież prasy hydrauliczne wysięgowe.
Można by wyróżnić również jednopunktowe prasy hydrauliczne ramowe – które to mogą mieć stół górny dociskany siłownikiem hydraulicznym lub wielopunktowe ramowe prasy hydrauliczne z górnym stołem dociskanym wieloma siłownikami hydraulicznymi.


O ile chodzi o prasy hydrauliczne wysięgowe do metali, to maszyny, dla których charakterystyczną cechą jest z pewnością to, że wyposażone są one w wolny dostęp do stołu z trzech stron prasy. Są to maszyny, które są często wyposażone w stoły nastawne – których układ można poprawiać lub stoły stałe – które stanowią jedną całość z korpusem prasy.



Prasy hydrauliczne do metalu często to też prasy jednopunktowe, bądź wielopunktowe prasy hydrauliczne. Takie nazwy połączone są z ilością posiadanych siłowników hydraulicznych, do których przymocowane są ich górne stoły. Wymiary tego typu urządzeń uzależnione są właśnie od ilości stołów a także sił nacisków.
W produkowaniu pras hydraulicznych specjalizuje się głównie Tarnobrzeska Fabryka Obrabiarek, ale też fabryka produkująca obrabiarki mechaniczne Ponar z Żywca.
Prasy hydrauliczne są to maszyny przystosowane do tzw. prasowania lub do wykrawania odkuwek. To maszyny, które przede wszystkim tłoczą blachę na zimno. Do ich zalet należy zachowywanie stałej prędkości ruchów suwaka, w toku odkształcania, czy też to, że ich nacisk nie zależy od położenia suwaka. Do ciągnienia używa się prasy hydrauliczne ciągowe pojedynczego bądź podwójnego działania. Tego typu urządzenia pojedynczego działania, charakteryzuje głównie powiększony skok suwaka. Natomiast prasy podwójnego działania mogą posiadać dwa współosiowe suwaki.
Prasy hydrauliczne do obróbki metalu używane mogą być też podczas kucia swobodnego. Umieją one kuć przedmioty o rozległych wymiarach. Obrabiarki tego rodzaju w czasie zadań obróbczych tłoczą wodę poruszanymi elektrycznie pompami.
Reasumując, w Polsce i za granicą upłynnianych jest teraz dużo rodzajów pras hydraulicznych do metalu, przeznaczonych do realizowania przeróżnych operacji obróbczych. Prasy tego rodzaju mają przeróżne wysokości i szerokości, tudzież parametry techniczne pracy.
Można w tym miejscu zadać pytanie, jaka prasa hydrauliczna będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Konkludując, by dopasować poprawną prasę do realizowania ustalonych operacji związanych z obróbką przedmiotów z metali, należy pamiętać, aby sugerować się znaczącymi dla tego rodzaju obrabiarek parametrami technicznymi. Należy również pamiętać, że przeciążenie może dodatkowo powodować trwałe odkształcenie wału, ale też popękanie całego korpusu.

czwartek, 4 lipca 2013

Zaginarki do blachy


W przemyśle metalowym do obróbki metalu stosowanych jest wiele typów urządzeń. Do obróbki plastycznej przeznaczone są – obok pras, giętarek i walcarek - zaginarki


Zaginarki do blachy to są maszyny produkowane jako konwencjonalne oraz ze sterowaniem NC lub CNC - umożliwiające zaprogramowanie żądanych cyklów pracy i umożliwiają wykonywanie określonych zadań, bez zmiany detalu.
Zaginarki konwencjonalne są to maszyny, które przed realizacją każdej serii ustawia się od nowa ręcznie. Maszyny tego typu składają się z korpusu, ruchomego zderzaka, dolnego ramienia gnącego, górnej belki z nożem i pedału sterującego maszyną. Zaginarka daje możliwość gięcia blachy oraz zaginanie jej na wybrany kąt.


Zaginarki ze sterowaniem NC zbudowane są tak, jak zaginarki konwencjonalne. Różnica polega na tym, że maszyny konwencjonalne tego typu są ręcznie sterowane, natomiast zaginarki, które są wyposażone w sterowanie NC funkcjonują na podstawie określonych wcześniej przez operatora parametrów pracy programu urządzenia, w postaci wyliczonych wartości.
Zaginarki do blachy wyposażone w sterowanie CNC to urządzenia, które same obliczają parametry pracy, według grubości arkusza blachy. Można na nich tworzyć różnego rodzaju programy, które pozwalają na przeprowadzenie różnych skomplikowanych zabiegów obróbczych, np. takich kształtów jak walce, czy rury. Ich sterowanie umożliwia wizualizację procesu gięcia.
Zaginarką ze sterowaniem NC może być polska zaginarka do blachy OZAMECH KM 4/2000. Urządzenie to wyróżnia się sztywną budową, pozwalającą na dokładne zaginanie wielu profili wyprodukowanych z blachy metalowej. Ważnymi wielkościami technicznymi dla tego typu maszyny są na przykład: długość gięcia, szerokość z podajnikiem, maksymalna grubość zaginanej blachy, minimalna wysokość gięcia, maksymalny przesuw górnych szczęk, prędkość podawania do przodu, prędkość podawania do tyłu, regulacja dolnych szczęk oraz regulacja szczęki zginającej. Maszyna ta pozwala na realizację wielu programów. Wykonuje zabiegi obróbcze, zgodnie z ustalonym programem.

Urządzenia takie posiadają wyposażenie, które pozwala na wykorzystanie ich do zaginania pojedynczych detali, lub też całych serii profili. Zastosowanie danego rodzaju zaginarek uzależnione jest od stopnia skomplikowania zabiegów obróbczych, które mają być na nich wykonywane. I tak, wykonywanie zadań mniej skomplikowanych i niewielkiej partii obrabianego materiału bardziej opłaca się na zaginarkach konwencjonalnych. Skomplikowane zadania lepiej jest realizować na szybszych i dokładniejszych zaginarkach posiadających sterowanie NC i CNC – których większy koszt zakupu zwróci się w niedługim czasie, biorąc pod uwagę szybkość i dokładność ich pracy.