piątek, 24 maja 2013

Tokarki uniwersalne


Tokarki uniwersalne – jak są zbudowane i jakie mają przeznaczenie? Maszyny te wykorzystywane są do obróbki materiałów metalowych. Pracę ich określa się mianem toczenia.
Tokarki uniwersalne dostosowane są do pracy w narzędziowniach, zakładach przemysłowych, fabrykach i mogą być też wykorzystywane do pracy w zakładach, które zajmują się drobną wytwórczością.
Są to urządzenia często używane w przemyśle metalowym, dlatego też sprzedaż ich nieustannie się powiększa.
Tokarki do metali w wersji uniwersalnej budowane są na całym świecie. Producenci tych maszyn ciągle je unowocześniają, z tego powodu praca na takich urządzeniach staje się coraz prostsza.
Tokarki uniwersalne mogą realizować zadania, które wykonują głównie inne maszyny do obróbki metali, np. przecinarki, czy też wiertarki. Tym samym, używające je do realizacji zadań obróbczych zakłady nie muszą dysponować w takiej sytuacji znaczącym asortymentem obrabiarek.
Tokarki uniwersalne do obróbki metalu składają się z: wrzeciennika, silnika napędowego, suportu, skrzynki posuwu, przekładni wrzeciennika, czy też konika.




Maszyny te zajmują się obrabianiem przede wszystkim materiałów, które mają kształty brył obrotowych, takich jak wałki, kule i stożki. Skrawają materiały głównie wiertłem albo nożem tokarskim. Praca na nich polega na tym, że zamieszczony w kłach lub w uchwycie przeznaczony do obróbki przedmiot, jest toczony specjalnym, tokarskim narzędziem.
Tokarki takie najczęściej zajmują się toczeniem wzdłużnym i toczeniem poprzecznym, toczeniem stożka i gwintów, toczeniem kopiowym, wytaczaniem otworu, czy nawiercaniem nakiełków. Do ich istotnych parametrów należą: średnica i długość toczenia oraz szybkość skrawania.




Oprócz tokarek nowych, produkowanych obecnie na całym świecie, rośnie nieustannie sprzedaż tego typu maszyn używanych. Kupno tego rodzaju obrabiarek staje się niezwykle opłacalne, szczególnie dla niedużych narzędziowni czy też zakładów, które zajmują się mało- i średnioseryjną wytwórczością, oraz dla których nie bardzo zyskowny jest zakup nowych i drogich tokarek. Wtedy kupują takie obrabiarki używane, zgodne z ich potrzebami jakościowymi i technicznymi.
Na całym świecie sporym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się tokarki uniwersalne producentów polskich, takich, jak TUM, TUR czy TUJ. Bardzo dobrą opinię zyskały też zagraniczne marki tokarek takie, jak 3MM C13M, CU oraz 16K20, prezentujące pożądaną przez kupujących jakość.

wtorek, 7 maja 2013

Szlifierki do metalu



Szlifierki do metalu – jakimi są urządzeniami? Szlifierki są stosowane zwłaszcza do szlifowania materiałów metalowych. Używane są też do ostrzenia części maszyn i narzędzi, takich jak: noży, frezów, wierteł, ale też wałków. Maszyny te przeznaczone są do szczegółowej obróbki wykańczającej.
Szlifierki do metalu są to obrabiarki konstruowane na całym świecie. Fabryki, które nieustannie unowocześniają je, oferują na rynku ich szeroki wachlarz, umożliwiając wtedy wybór szlifierek, dopasowanych do potrzeb nowych nabywców.


Jakie typy szlifierek można wyróżnić? Szlifierki do metali dzielą się na wiele typów, na przykład: szlifierki do płaszczyzn, szlifierki do otworów, ostrzałki i specjalne szlifierki, przydatne do wykonywania kompleksowych zabiegów.
Obrabiarki tego typu podzielić można na narzędziowe, produkcyjne, czy też uniwersalne, bardzo często stosowane, z racji ich funkcjonalności.
Urządzenia tego rodzaju stosowane są powszechnie w warsztatach, narzędziowniach, fabrykach. Większe firmy, które zajmują się wytwórstwem na dużą skalę, usprzętawiane są w szlifierki nowe, od producentów. Narzędziownie i warsztaty, które trudnią się obróbką ścierną przedmiotów z metalu - mało- i średnioseryjną - zaopatrywane są częściej w szlifierki używane, dlatego, że nabycie nowych, z pewnością dużo droższych, mogłoby nie być dla nich zyskowne.
Jak pracują szlifierki? Praca szlifierek polega na obrabianiu i polerowaniu materiału przy pomocy różnorodnych narzędzi ściernych, ściernic, trzpieni, tarczy, dysków ściernych, talerzy, polerek, szczotek i specjalnych pędzli.
Ważne są parametry szlifierki, takie, jak: powierzchnia stołu roboczego, posuw wzdłużny, posuw poprzeczny, moc wrzeciona, zakresy prędkości wrzeciona, poziomy oraz pionowy obrót głowicy, stożek wewnętrzny głowicy, przesuw kolumny i zakres prędkości wrzeciona do szlifowania w obu kierunkach.
Szlifierki do metalu mogą obsługiwać osoby, przeszkolone w zakresie obsługiwania tego typu maszyn i bezpieczeństwa pracy, czyli zasad bhp, ale też posiadają właściwą wiedzę o pracy i obsługiwaniu tych urządzeń.
Zanim wybierzemy szlifierkę powinniśmy przeanalizować, która maszyna tego rodzaju będzie właściwa do realizacji konkretnych zadań z zakresu szlifowania materiałów metalowych, ale także - krótko mówiąc - będzie spełniała nasze oczekiwania pod względem jakości realizacji zadań i wydajności.